Yüksek tansiyona birebir iyi gelen şifa deposu ot ortaya çıktı

Yüksek tansiyona birebir iyi gelen şifa deposu ot ortaya çıktı

Doğal ve sağlıklı beslenme, doğanın sunduğu gıdalarla sağlığımızı korumak için seçtiğimiz bir yaşam tarzıdır.

Yüksek tansiyonu tedavi eden bir bitki olarak bilinen piyan otu, ilgi çekici özellikleriyle dikkatleri üzerine çekiyor.

Piyan otu, baklagil familyasından kalın köklü bir çalıdır. Yaprakları tüylü ve çok yaprakçıklıdır.

Çiçekleri beyaz, mor veya mavi renklidir. Salkım şeklinde açarlar. Türkiye’de Batı ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yetişir. Boyu 50 cm ile 2 metre arasında değişir. Çok yıllık bir otsu bitkidir. Çiçekleri mavi-mor renklidir.

Köklerine meyankökü denir ve tatlı bir lezzete sahiptir. İçinde glikoz, sakkaroz, nişasta, tanen, asparagin, yağ, zamk, reçine ve glisirizin gibi maddeler bulunur. Meyan balı da kökünden elde edilen bir üründür. Kökler üç yaşından sonra kullanıma hazırdır.

Piyan otunun faydaları şunlardır:

Grip, nezle, anjin ve nefes darlığı gibi hastalıklara iyi gelir. Öksürüğü ve balgamı keser. Vücudu rahatlatır.

İdrar yollarını temizler. Yüksek tansiyonu azaltır. Mide ve bağırsak ülseri ile gastrit gibi rahatsızlıkları iyileştirir. İştahı artırır, sindirimi düzenler. İnce bağırsak iltihabını önler. Vücudu serinletir. Kabızlığı giderir.

Fazla kullanımı bağımlılık yapar ve zarar verir.

Piyan otu nasıl tüketilir?

1/2-1 tatlı kaşığı kadar meyankökü alınır ve 1 bardak suya atılır. Kaynayana kadar ısıtılır. Sonra ateş kısılır ve 10-15 dakika daha pişirilir. Bu şekilde hazırlanan çaydan günde üç defa birer bardak içilir.

Meyankökü çubuk şeklinde de satılır. Ağızda çiğnenerek veya emilerek de tüketilebilir. Meyan balı ise suda eritilerek içilebilir. Meyan balının da mukoza zarını koruyucu ve yaraları iyileştirici etkileri vardır.

UYARI: Piyan otu bazen baş dönmesi veya baş ağrısı yapabilir. Yüksek tansiyon hastaları kullanmamalıdır.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 2 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 2 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 2 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele