Yorgunluğu gideren şifa deposu ot ortaya çıktı

Yorgunluğu gideren şifa deposu ot ortaya çıktı

Doğal ve sağlıklı beslenme, insanların sağlıklı kalmak için doğal gıdaları tercih etmesine neden olan bir akımdır.

Mantar otu, yorgunlukla mücadele etmek için şifalı bir bitki olarak öne çıkan bir mantar türüdür.

Mantar otu, şekil, boyut ve yaşadığı yer açısından çok çeşitli olan, yaklaşık yüz bin türü bulunan bir bitki grubudur. Hem karada hem de tatlı suda yaşayabilirler. Mantarların bazıları tıbbi faydalar sağlar, bazıları yiyecek olarak tüketilir, bazıları zehirli etkilere sahiptir, bazıları hayvan ve bitki hastalıklarına yol açar, bazıları antibiyotik üretir ve bazıları kimya endüstrisinde kullanılır. Yenilebilen mantarların büyük bir kısmı bazitli mantarlardandır. Bunların 500 civarında cinsi ve 13500 civarında türü vardır.

Sporlarını şişkin bir hifin ucunda dört adet halinde oluştururlar. En bilinen ve beğenilen türü şemsiye mantarıdır. Büyük ve dikkat çekici bir görünüme sahiptir. Şapkası başta yuvarlak veya yumurta şeklindedir.

Daha sonra çan, şemsiye veya tabak biçimine gelir. Rengi beyazdan griye, esmerden griye kadar değişir. Çapı 25-30 cm arasındadır. Eti beyaz ve yumuşaktır. Tadı güzeldir. Yer mantarı da yenilebilir. Huni şeklindedir.

Şapkasının eti beyazımsı sarı ve sarı kenarlıdır. Kokusu kayısıyı anımsatır. Tadı ise karabiber gibidir. Sindirimi zordur.

FAYDALARI…

Et yerine geçer. Protein değeri etinkinden yüksektir. Yorgunluğu alır.

Zihinsel ve öğrenme becerilerini arttırır.

Kansızlığı önler. Vücudun gelişimine katkıda bulunur.

Romatizma ve üremi hastaları yememelidir.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 5 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 5 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 5 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele