Yeşil elma mı kırmızı elma mı daha faydalı? Yeşil elma kırmızı elma arasındaki fark…

Yeşil elma mı kırmızı elma mı daha faydalı? Yeşil elma kırmızı elma arasındaki fark…

Olgun bir elma yaklaşık 60 kaloridir ve yüzde 85’i sudan oluşur. Peki, yeşil elma mı kırmızı elma mı daha faydalı diye hiç düşündünüz mü? Vücuttaki iltihabı azaltmasından astıma kadar pek çok alanda faydalı olan elma meyvesini gelin biraz daha yakından tanıyalım. İşte, yeşil elma mı kırmızı elma mı daha faydalı ve kırmızı ve yeşil elma arasındaki fark nedir, elmanın faydaları nelerdir sorularının yanıtları!

GÜNDE 1 ADET ELMA YERSENİZ NE OLUR?

Kan Şekerini Dengeler

Elmanın yüksek lif içeriği, kan şekerini dengelemeye yardımcı olabilir. Yapılan araştırmalar, günde bir elma tüketmenin Tip 2 diyabet riskini azaltabileceğini göstermektedir.

Kolesterolü Düşürür

Elma, antioksidanlar ve lif içerir, bu da kolesterol düzeylerini kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir. Çeşitli çalışmalar, düzenli elma tüketiminin toplam kolesterol düzeylerini düşürebileceğini ortaya koymaktadır.

Kan Basıncını Azaltır

Elma, içerdiği potasyum sayesinde kan basıncını düşürebilir. Potasyum, kan damarlarının genişlemesine yardımcı olarak tansiyonu kontrol altında tutar.

İltihabı Hafifletir

Elma, anti-inflamatuar özelliklere sahip quercetin gibi bileşenleri içerir. Bu sayede elma, vücuttaki iltihabı azaltabilir ve kronik hastalıklara karşı koruyucu olabilir.

Astıma Karşı Korur

Araştırmalar, elma tüketiminin astım gelişimine karşı koruma sağlayabileceğini göstermektedir. Genç yetişkinler üzerinde yapılan bir çalışma, elma ve benzeri meyvelerin astım riskini azaltabileceğini öne sürmektedir.

Mikrobiyomunuzu Güçlendirir

Elma, bağırsak sağlığı için faydalı olan lif ve probiyotikler içerir. Bu, vücuttaki mikrobiyomu güçlendirir ve sindirim sistemini destekler.

Tok Tutar

Elmadaki lif, sindirimi yavaşlatarak tokluk hissi sağlar. Bu özellik, kilo kontrolüne yardımcı olabilir ve uzun süreli tokluk hissi sunar.

Daha Uzun Yaşamanıza Yardımcı Olur

Araştırmalar, düzenli olarak elma tüketenlerin daha uzun yaşama olasılıklarının arttığını göstermektedir. Katılımcıların yaşam süreleri üzerinde olumlu bir etki olduğu belirlenmiştir.

Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

Diyetinize elma eklemek, kalp hastalığı veya kanser riskinizi azaltabilir. Yapılan bir araştırmada, elma tüketenlerin kalp hastalığına yakalanma olasılığının azaldığı gözlemlenmiştir.

YEŞİL ELMA MI, KIRMIZI ELMA MI?

Yeşil elma ile kırmızı elma arasında tat anlamında belirgin farklar bulunmaktadır. Yeşil elma genellikle daha ekşi bir tat profiline sahiptir, diğer yandan kırmızı elma tatlı ve lezzetlidir. Her iki elma türü de sağlıklı bir diyetin önemli bir parçasıdır ve bireyin tercihlerine bağlı olarak seçilebilir.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 2 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 2 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 2 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele