Yaprakları kaynatılıp içilince şeker hastalarına şifa saçıyor. İşte o ot

Yaprakları kaynatılıp içilince şeker hastalarına şifa saçıyor. İşte o ot

Doğal besinler, sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı isteyenlerin tercihi olmaya devam ediyor. Bu besinler arasında mucize etkisiyle tanınan ulmus otu da dikkat çekiyor.

ULMUS OTU NEDİR?

Karaağaçgiller familyasına ait, kışın yapraklarını döken, ormanlık alanlarda yetişen bir ağaç türüdür. Yaprakları kısa saplı ve kenarları dişli olan ulmus otunun salkımlı çiçekleri vardır. Odunu kalitelidir. Tıpta kabuklarından yararlanılır.

FAYDALARI

Ağrı kesici özelliği vardır. Yara ve bere gibi cilt hasarlarını iyileştirir. Yaprakları kaynatılarak içildiğinde kan şekerini düşürür.

NASIL KULLANILIR?

Günde 4 defa 800-1000 mg kabuk veya 0,5-2 gr kabuk parçacıklarından hazırlanan çaydan 2-4 bardak içmek önerilir. Yara iyileşmesi için: Açık, kronik veya diyabete bağlı yaralar ve yatak yaraları gibi durumlarda kullanılır.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 2 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 2 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 2 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele