Yapay zeka kalp ameliyatlarında işlem riskini azaltıyor

Yapay zeka kalp ameliyatlarında işlem riskini azaltıyor

Yapay zeka; bilgi işlemcilerin veri toplama ve kaydetme özelliklerine ek olarak insan beyni gibi öğrenebilme ve bilgi akışı sırasında bağlantı kurabilme yeteneğini kazanmasını sağlayan bir teknolojidir. Yapay zekânın kalp cerrahisine önemli katkılar sağladığını belirten Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Harun Arbatlı, şu bilgileri verdi:

“Kalp cerrahisi pratiğinde yapay zeka, hastalıkların teşhisinde sağladığı kolaylık ve çabukluğun yanı sıra hastaların ameliyat risklerinin önceden belirlenmesini ve tedavi biçimleri arasından en uygun olanı seçmemizi sağlar. Örneğin, iskemik kalp hastalığı olarak bilinen kalp damar hastalığının tanısında koroner anjiyografi yapılır. Koroner anjiyografi sonrası uygun tedavinin seçilmesi bazen kolay olmaz. ‘Stent mi yoksa cerrahi tedavi mi?’ sorusunu yapay zeka ile cevaplamak, hastaların objektif bir şekilde değerlendirilmesine imkân verip işlem riskini azaltarak, uzun dönemde en iyi sonuçları verecek tedavinin seçilmesine imkan sağlar.”

“DOKUNMA DUYUSUNUN GELİŞMESİNİ SAĞLIYOR”

Prof. Dr. Arbatlı, yapay zekanın henüz çok yaygın olmasa da hibrit tedaviyi yani küçük kesi ile koroner bypass ve ulaşılması güç olan koroner damarlara stent uygulaması, yani iki tedavi metodunun aynı anda kullanılması yöntemini daha da yaygınlaştırabileceğini belirterek şunları söyledi:

“Bu tedavi yöntemindeki amaç; en az riskli ve en uzun süre damar açık kalma oranını sağlamaktır. Robot yardımıyla yapılan cerrahi girişimler küçük kesi, minimal travma ve en az kan kaybı ile ameliyatların gerçekleşmesine imkân tanımaktadır. Ancak robotik cerrahideki en zayıf nokta, dokunma duyusunun olmamasıdır. Robotun uygulayacağı kuvveti ölçme şansımız henüz yoktur. Dokuya uygulayacağı kuvveti ancak görsel olarak tahmin edebilir. Kısa zaman içinde yapay zekâ sayesinde robotik kollarda bu hissi tanımlayabilecek ve dokudaki direnci ölçebilecek özelliklerin gelişmesi beklenmektedir. Bu teknolojik gelişimin kalp cerrahisine uyarlanabilmesi ve kullanılabilmesinin yanı sıra yazılım ve donanım üretebilme bakımından da ilerlemeler kaydedilmesi büyük önem taşıyor. Bu bakımdan genç Türk doktorlarına, bilgisayar yazılımcı ve mühendislerine gelecekte büyük görevler düşüyor.”

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 5 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 5 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 5 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele