Uzmanlar uyardı: Et tüketirken buna dikkat edin

Uzmanlar uyardı: Et tüketirken buna dikkat edin

Finlandiya Gıda Otoritesi’nden bilim insanları, orta pişmiş eti tüketmenin gıda zehirlenmesi riskini 30 kat artırdığını ileri sürdü.

Araştırmacılar, burger etlerinin tamamen pişirilmesi durumunda ülkede her yıl yalnızca 180 kişinin E. coli’den etkileneceğini ileri sürdü. Ancak etin orta pişmiş olarak servis yapılması durumunda aynı sayının 5.300 kişi civarında olacağı bulundu.

Zararlı bakteriler normalde bir et parçasının dış kısmında sınırlı olsa da, et kıyılıp burger haline getirildiğinde bunlar etin her tarafına yayılabilir. Bu da dana kıymasından yapılan burgerlerin iyice pişirilmemesinin gıda zehirlenmesi riskini barındırdığı anlamına geliyor.

ZEHİRLENME ORANI ARTIYOR

Ekip, ayrıca gıda işletmelerini yemek pişirme uygulamaları konusunda araştırdı ve bir risk değerlendirmesi gerçekleştirdi.

Analizler, köftelerin yalnızca onda birinin orta sıcaklıkta, 55°C iç sıcaklığa kadar pişirilmesi durumunda, Finlandiya’da yılda 100 bin kişi başına 100 gıda zehirlenmesi vakasının yaşanacağını gösterdi.

Ancak tüm sığır eti burgerleri tamamen pişmiş olsaydı, 100 bin kişi başına yalnızca üç kişi hastalanacaktı.

E. coli O157 de dahil olmak üzere Salmonella ve Shiga-toksin üreten koli basili, çiğ sığır etinde bulunan en yaygın bakterilerden bazılarıdır.

Bu bakteriler çok düşük dozlarda bile gıda zehirlenmesine yol açabilir, ciddi hastalıklara neden olabilir ve en ağır vakalarda ölüme neden olabilir.

Gıda güvenliği uzmanları, bu nedenle bu şekilde yapılan burgerlerin iyi pişmiş olarak servis edilmesi gerektiğini, bifteğin ise az pişmiş olarak servis edilebileceğini söylüyor.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 5 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 5 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 5 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele