Uzmanından soğuk havalarda kritik su önerisi

Uzmanından soğuk havalarda kritik su önerisi

Diyetisyen Bozkurt, soğuk havalarda susama hissinin azalmasının doğal bir fizyolojik süreç olduğunu ancak bu durumun vücudun sıvı ihtiyacını ortadan kaldırmadığını belirtti.

Diyetisyen Pınar Bozkurt, “Vücudumuzun birçok fonksiyonunun gerçekleşmesi için yeterli miktarda sıvı almak sağlığımız açısından çok önemli. Bu nedenle her mevsimde susamadan da su içmeye dikkat etmeliyiz” dedi.

Sağlıklı bir yetişkinin günlük su ihtiyacının alınan kalori miktarına göre değişebileceğini ancak ortalama olarak günde 8 – 12 bardak arasında olduğunu ifade eden Bozkurt, “Süt, ayran, taze sıkılmış meyve suyu, maden suyu ve hatta çorbalar da günlük sağlıklı sıvı alımımıza katkıda bulunur. Fakat çay ve kahve gibi içecekler kafein içerdikleri için idrar söktürücü etki gösterirler ve vücuttan sıvı kaybına yol açarlar” diye ekledi.

Bitki çaylarının da aşırı tüketilmemesi gerektiğini vurgulayan Dyt. Bozkurt, “Kabızlık, ödem, zayıflama gibi amaçlarla kullanılan bitki çayları da idrar artışı ve ishal gibi etkilerle sıvı kaybına neden olabilirler. Unutmamalıyız ki bitki çayları ilaç etkisi gösterebilir. Örneğin ekinezya alerji yapabilir, yeşil çay tansiyonu değiştirebilir, zencefil ve zerdeçal kanı sulandırabilir. Bu yüzden bitki çaylarını günde 1 ya da 2 kez içmeli, sağlık sorunumuz veya kullandığımız ilaç varsa bitkilerin bunlarla etkileşmediğinden emin olmalıyız. Bu konuda hekim veya diyetisyen desteği alabiliriz” şeklinde konuştu.

Hazır meyve suları, tatlı içecekler, aromalı içecekler gibi ürünlerin de sağlıklı sıvı kaynakları olmadığını, aksine şeker, kafein, katkı maddesi, koruyucu madde gibi zararlı bileşenler içerdiğini hatırlatan Dyt. Bozkurt, son olarak şöyle dedi:

“Tüm içecekleri göz önüne aldığımızda su en basit ve en sağlıklı seçimdir. Çay, kahve, meyve suyu gibi içecekler suyun yerini tutmazlar. Hatta vücuttan sıvı kaybına sebep olurlar. Bu nedenle suyumuzu her zaman yanımızda bulundurmalı, gözümüzden kaçırmamalıyız. Sağlıklı bir yaşam için ne kadar yaşlı olursak olalım, su içmeyi ihmal etmeyelim.”

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 2 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 2 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 2 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele