Uzmanından kritik obezite cerrahisi açıklaması

Uzmanından kritik obezite cerrahisi açıklaması

Obezite, dünyada giderek artan ve birçok sağlık sorununa yol açabilen bir durumdur.

Gastroenteroloji uzmanı Prof. Dr. Barış Yılmaz, obezite tedavisi cerrahi tedaviden önce hastaların diyetisyen eşliğinde kilo tedavisi çalışmalarının sürdürüldüğünü belirtiyor. Ayrıca hastaların psikiyatri, endokrinoloji ve iç hastalıkların ayrıntıları tarafından da değerlendirilmeleri gerekiyor. Bu aşamadan sonra uygun görülen sistemler endoskopik olarak dağıtılabilir.

Prof. Dr. Yılmaz, obezite tedavisi, egzersiz tedavisi, ilaç tedavisi ve cerrahi yöntemlerin yanı sıra sıra endoskopik yöntemlerin de iyileşmesini ve etkili olduğunu söylüyor. Özellikle Endoskopik Sleeve Gastroplasti (ESG) adlı yöntemin obezite tedavisi ve yeni ve en gelişmiş açık bilgisayarlardan biri olduğunu vurguluyor.

Bu yöntemde vücut kitle indeksi 30-40 arasında olan ve diyetle kilo veremeyenler öneriliyor.

Prof. Dr. Yılmaz, obezite cerrahisi sonrasında tekrar kilo alan hastalarda da endoskopik yöntemden faydalanılabileceğini, ancak vücut kitle indeksi çok yüksek olan hastaların cerrahi parçaların daha uygun olabileceğini belirtiyor.

Ayrıca endoskopik yöntem öncesi ve sonrasında hastaların sağlığına dikkat edilmesi, tüm yöntemlerin bu yöntemin uygulanamayacağını söylüyor. Endoskopik olarak bir yılda yüzde 30 civarında kilo kaybı sağlanabildiğini, ancak bunun hastanın diyet, egzersiz ve doktor takibine bağlı olduğunu ifade ediyor.

Son olarak, endoskopik yöntemin diğer obezite tedavileri gibi sağlıklı yaşam dağılımı kazandırmada destek olma sözlerine de katkıda bulunuyor.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 4 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 4 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 4 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele