Uzmanından, beyin kanamasında ‘erken teşhis’ uyarısı

Uzmanından, beyin kanamasında ‘erken teşhis’ uyarısı

Yılda yaklaşık 1 milyon insanın ölümünün sebebiyet veren beyin kanaması hakkında Saygı Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Gökalp Karaarslan bilgilendirmede bulundu.

Op. Karaarslan, “Beyin kanaması ciddi bir sağlık sorunudur ve belirtilerin erken kayıtlı, başarılı bir şekilde hayati birimlere sahiptir. Kafatası içinde beyin hücreleri veya odacıklarda gerçekleşen kanamalardır. Uyuşma, görme sorunları, midede parlama veya bozulma, konuşma güçlüğü, nefes almada zorluk, renk kaybı veya komaya girme, ince motor beceri kaybı, tat alma duygusunda bozulma, denge ve koordinasyon sorunları, başlama bozulması, bozulmaya karşı dayanıklılık, okuma, yazma veya bozulma Yüksek gerilim
işlerinde çalışanlar, erkekler, hipertansiyon, kanama bozukluğu olanlar, kan sulandırıcı kullananlar, yaşlılar ve ailede beyin kanaması öyküsü olanlar risk altındadır. Önemli olan beyin ödemi, epileptik nöbet kontrolü için tedavinin uygulanmasıdır. Cerrahi prosedürde beyin kanaması tedavisinde kullanılan etkili müdahalelerden biridir.
Önlemler arasında su içme alışkanlığını koruma, değiştirme ve asitli içeceklerden uzak durma, düzenli spor ve egzersiz yapma, kilo kontrolü, stres azaltıcı aktivitelerde bulunmama, sigara içmeme, tansiyon ve kalp hastalığı varsa egzersizleri düzenli kullanma, yenilenebilir dik çıkışların dışarı çıkmaması bulunmaktadır.
Sonuç olarak, beyin kanamasıyla ilgili belirtilerin erken fark edilmesi ve uygun ayarların toplanması, bireyin yaşam biçimini değiştirebilmesi ve tedavi izleyebilmesi yükseltilebilir. Bu nedenle, riskten kaçınmadan kaçınma ve sağlıklı yaşam sürdürmenin önemi” dedi.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 3 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 3 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 3 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele