Uzmanı “trafik kazasından ölümlerin 2 katından fazla” diyerek ölümcül hastalığı açıkladı

Uzmanı “trafik kazasından ölümlerin 2 katından fazla” diyerek ölümcül hastalığı açıkladı

Prof. Dr. Cihangir Akyol, 2022 yılında Türkiye’de kalın bağırsak kanserinden 11 bin 698 kişinin öldüğünü, bu sayının trafik kazalarında ölenlerin iki katından fazla olduğunu belirtti.

Akyol, kalın bağırsak kanserinin hem Türkiye’de hem de dünyada arttığını, 2022 yılında 2 milyondan fazla yeni vakanın ortaya çıktığını söyledi.

Akyol, kalın bağırsak kanserinin oluşumunda genetik faktörlerin yanı sıra, yanlış beslenme, obezite, hareketsiz yaşam, sigara ve alkol gibi çevresel faktörlerin de etkili olduğunu vurguladı.

Akyol, kalın bağırsak kanserinin erken teşhis edilmesi ve önlenmesi için tarama testlerinin önemine dikkat çekerek, 45 yaş üstü herkesin bu testlere katılmasını tavsiye etti.

Akyol, kalın bağırsak kanserinin tedavisinde de cerrahi ve kemoterapi gibi yöntemlerin geliştiğini, ancak hastalığa yakalanmamak için önlemlerin alınması gerektiğini ifade etti.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 5 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 5 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 5 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele