Uzmanı kızamıktan en önemli korunma yöntemini açıkladı. Uyarılarını sıraladı

Uzmanı kızamıktan en önemli korunma yöntemini açıkladı. Uyarılarını sıraladı

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Alper Akay, Türkiye’de kızamık salgını yaşandığını belirterek, aşının yaygınlaştırılmasının en önemli korunma yolu olduğunu vurguladı.

Alper Akay, kızamık vakalarındaki artışın birden fazla sebebi olduğunu söyledi.

Alper Akay, “Göçmenler arasında aşı oranının düşük olması, pandemide sosyal izolasyonun azalması ve hareketliliğin artması kızamık vakalarını tetikledi” dedi.

Dr. Akay, 2007-2011 yılları arasında yılda 4-5 kızamık vakası bildirilirken, geçen yılın ilk 3 ayında 450’den fazla vaka olduğunu kaydetti.

Dr. Akay, “Bu da salgın durumunun varlığını gösteriyor” diye konuştu.

“EN TEHLİKELİ KOMPLİKASYON BEYİN ZARININ TUTULMASIDIR”

Kızamığın bulaşıcı bir hastalık olduğunu hatırlatan Dr. Akay, ateş ve döküntü gibi belirtileri olanların toplu ortamlardan uzak durması, maske takması ve el hijyenine dikkat etmesi gerektiğini ifade etti.

Kızamığın spesifik bir tedavisi olmadığını, sadece destekleyici tedaviler uygulandığını anlatan Dr. Akay, “En çok korktuğumuz komplikasyon, beyin zarının enfeksiyona maruz kalması ve nörolojik sorunlara yol açmasıdır” dedi.

“BU BİR TOPLUM SAĞLIĞI MESELESİDİR, AŞI ORANI ARTMALIDIR”

Aşılanmış çocukların da nadiren de olsa kızamık geçirebileceğini belirten Dr. Akay, “Hiçbir aşı yüzde 100 koruma sağlamaz. Ancak 2 doz aşı ile yüzde 98’e yakın bir koruma sağlanır” dedi.
Kızamıktan korunmanın en etkili yolunun, toplumda aşı oranını yükseltmek olduğunu vurgulayan Dr. Akay, “Aşı olmayan kişi, aşı olan kişilerin de hastalanma riskini artırır. Bu yüzden bu bir toplum sağlığı meselesidir. Tüm kişilere ulaşıp aşının önemini anlatmalı ve yaygınlaştırmalıyız” şeklinde konuştu.

“TEDAVİ DEĞİL, HASTALIĞIN İLERLEMESİ ENGELLENEBİLİR”

Kızamık tedavisi hakkında da bilgi veren Dr. Akay, şunları söyledi:

“Kızamık, viral bir hastalık olduğu için tedavi edilemez ancak çocukta şiddetli boğaz ağrısı, beslenme bozukluğu gibi durumlarda sıvı desteği. Gerekirse A vitamini desteği hastalığın ilerlemesini engelleyebilir. Ateşi yüksekse parasetamol gibi ateş düşürücüler kullanmak gerekir.”

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 5 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 5 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 5 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele