Türkiye’de ilk kez TAVI yöntemi, Aort yetmezliğinde kullanıldı

Türkiye’de ilk kez TAVI yöntemi, Aort yetmezliğinde kullanıldı

Türkiye’de bir ilk gerçekleştirildi. Aort darlığında kullanılan TAVI yöntemini Aort yetmezliğinde kullanıldı. Biruni Üniversite Hastanesi’nde Türkiye’de ilk, dünyada 5’inci kez gerçekleştirilen bu işlemde yüksek riskli hastanın göğsü açılmadan ve kalbi durdurulmadan kasıktan kateter aracılığıyla müdahale edilerek aort kapağı değiştirildi.

Sakarya Adapazarı’nda yaşayan Servet Bilgin, yaklaşık 4 yıl önce bir İstanbul ziyareti sırasında aniden rahatsızlandı. Hastaneye kaldırılan Bilgin’in aort damarının içeriden yırtıldığı tespit edildi. Hızla müdahale edilmesi gereken hastaya Prof. Dr. Murat Uğurlucan ameliyata aldı. Hasta başarılı bir operasyon sonrası hayata döndü.

4 yıl sonra Servet Bilgin’in kalbi bir kez daha yorgun düştü. Prof. Dr. Murat Uğurlucan ve ekibi Türkiye’de ilk kez, dünyada ise 5’inci kez başarıyla bu operasyonu gerçekleştirdi.

Biruni Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Uğurlucan, “TAVI yöntemi bugüne kadar aort darlığı tedavisinde kullanılıyordu. Biz ilk kez aort yetmezliğinde kullanmış olduk. TAVI’de hastanın göğsü açılmadan, kalbi durdurulmadan, kasıktan girerek kateter aracılığıyla aort kapağı değiştiriliyor” diye konuştu.

Kaynak: Haberler.com / Sağlık
Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 4 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 4 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 4 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele