Türk hekimler Mısır’da organ nakli konusunda bilgi alışverişinde bulundu

Türk hekimler Mısır’da organ nakli konusunda bilgi alışverişinde bulundu

Organ nakliyle ilgili uluslararası bir kongreye katılmak üzere Mısır‘da bulunan Türk hekimler, meslektaşlarıyla bir araya gelerek organ nakline yönelik çalışmalar ve sağlık hizmeti hakkında bilgi aldı.

Mısır Organ Nakli Derneğince başkent Kahire’deki bir otelde düzenlenen konferansa davet edilen Gazi, Akdeniz, Ege, Bezmialem Vakıf, Galatasaray ve Sağlık Bilimleri üniversitelerinden organ nakli uzmanı Türk doktorlar, Mısır‘da devlet ve üniversite hastanelerini ziyaret etti.

Mısır Sağlık Bakanlığının organize ettiği ziyarette Türk sağlık heyetine Organ Nakli Konseyi üyesi Prof. Dr. Ahmed El Sabbagh eşlik etti.

Türkiye Organ Nakli Vakfı Başkanı Eyüp Kahveci başkanlığındaki Türk heyeti, Mısırlı meslektaşlarıyla organ nakli ve ülkedeki sağlık hizmetine ilişkin görüş alışverişinde bulundu, mesleki deneyimlerini paylaştı.

Sağlık Diplomasisi Derneği, Organ Nakli Koordinatörleri Derneği ve Türk Yoğun Bakım Derneği temsilcilerinin de katıldığı program kapsamında ilk ziyaret, Kleopatra Hastanesi’ne gerçekleştirildi.

Daha sonra ülkenin en büyük hastanelerinden Saudi-German Hastanesi ile El Kahera El Fatimia Specialized Hastanesi ziyaret edildi. Türk heyetindeki bilim insanları, yoğun bakım, nefroloji, gastroentroloji ve hematoloji kliniklerini gezerek incelemelerde bulundu ve hekimlerden bilgi aldı.

“Türkiye önemli bir tecrübeye sahip”

Ziyaretlere ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulunan Türkiye Organ Nakli Vakfı Başkanı Kahveci, Türkiye’nin özellikle böbrek, karaciğer ve kemik iliği naklinde dünyada önde gelen ülkelerden biri olduğunu söyledi.

Türk hekimlerinin organ nakli alandaki deneyimlerini farklı ülkelerden meslektaşlarıyla paylaştığını ifade eden Kahveci, “Ülkemiz organ bağışı konusunda önemli bir klinik tecrübeye ve zengin bir altyapıya sahip. Çok sayıda ülke, Türk hekimlerinin deneyimlerinden faydalanmak istiyor. Geçen yıl, Batı Afrika’nın ilk organ nakli, Türk doktorların iş birliğinde Senegal’in başkenti Dakar’da gerçekleştirildi. 11 kişilik Türk sağlık heyetinin kontrolünde yapılan operasyonlarda, 3 canlı vericiden alınan böbrekler hastalara başarıyla nakledildi.” diye konuştu.

Mısır Sağlık Bakanlığıyla da işbirliği yürüttüklerini ifade eden Kahveci, bu kapsamda Türk hekimlerinin Mısırlı meslektaşlarıyla ortak çalışma yapacaklarını ifade etti.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Koçak ise Mısır

Kaynak: AA / Güncel
Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 2 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 2 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 2 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele