Turizm Sektörü Pandemi Öncesi Seviyelere Geri Döndü

Turizm Sektörü Pandemi Öncesi Seviyelere Geri Döndü

Turizm sektörü dünya çapında devam etti ve geçen yıla göre neredeyse pandemi öncesi seviyelere geri döndü. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün sistemlerine göre 2023’te seyahat eden 975 milyon kişi, pandemi öncesindeki seviyede yüzde 90’ını yakaladı.

Pazar araştırmaları şirketi Euromonitor International’ın Aralık ayında yayınlanan raporda ise dünyanın en çok ziyaret edilen ülkeler listesi Türkiye’den iki şehir mevcut.

Yabancı en çok ziyaret ettiği şehirler arasında İstanbul 20 milyon kişi ile ilk sırada yer alırken Antalya’da ise 16,5 milyon kişi ile dördüncü sırada konumlandı.

İstanbul’daki yıllık büyüme 2023 yılında yüzde 26’ya, Antalya’da ise yüzde 29’a işaret ediyor.

Seyahat yazarı Stacey Leasca, BBC için İstanbul’un nasıl çok sayıda dünya başkentini, Antalya’nın da Paris, Hong Kong ve New York gibi şehirlerinin geride kalan izlerini kaleme aldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı da 2023 yılında Türkiye’ye gelenlerin yüzde 10 artışla 56,7 milyona yükseldiğini açıklamıştı.

Leasca, makalesinde Antalya’nın çok uzun süreli Alman, Rus ve İngiliz eğitimleri için gözde bir şehir olduğunu, etkileyici Akdeniz suları, yılın 300 günü güneş ışığının parlaması ve tarihi yapısıyla azıcık bir şehir olduğunu belirtti.

Leasca’ya göre Antalya’ya göre uçuşların artmasının da önemli bir rolü var.

BBC’ye konuşan ve Antalya’da yemek dersleri veren Banu Aydoğdu, Antalya’nın doğal güzelliğini, tarihini, dağlarını, şelaleri, sahilleri ve mutfağıyla tatilden daha fazlasının çıktığını söylüyor.

Bu yıl ABD, Kanada ve Meksika’dan gelecek seyahatlerini 90 gün az tutmaları takdirinde elektronik vize alımına da gerek olmayacak. Bu da kalıcılığın daha çok artmasını sağlar.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2024 yılında 60 milyon ziyaretçi, 60 milyar gelir elde etmeyi hedeflediklerini açıkladı.

TL’nin adına karşı değer kaybı, yabancılaşmak için Türkiye’nin ekonomik anlamda tercih edilen bir varış noktası olma devam ediyor.

Öte yandan Türkiye’nin sağlık turizminin de giderek gerçekleştirilebilmesinin artmasını sağlıyor.

TÜİK sistemlerine göre 2022 yılında Türkiye’yi sağlık turizmi için 1,2 milyon kişi ziyaret etti; bu da yüzde 45’i aşan bir artışa işaret ediyor.

Antalya özellikle diş sağlığı için tercih edilen şehirlerden. Çok sayıda turizm operatörü her şey dahil diş sağlığı hizmetini vererek konaklamayı da ayarlıyor.

Antalya tur rehberlerinden olan Avni Coşar ise BBC’ye yaptığı spor faaliyetleri ve sağlık turizminin saklanması için gözde bir hale getirildiğini aktarıyor.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 3 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 3 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 3 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele