Tüp bebek için umut ışığı: Ultrason dalgaları spermleri harekete geçiriyor

Tüp bebek için umut ışığı: Ultrason dalgaları spermleri harekete geçiriyor

Avustralya’daki Monash Üniversitesi’nin yaptığı araştırma, dünya çapında erkek doğurganlığının düşmeye devam etmesi nedeniyle tüp bebek başarı oranlarını iyileştirmenin anahtarı olabilir.

Bilim insanları, 50 meni örneğini spermlerin hızına (hızlı, yavaş ve hareketsiz veya hareketsiz) göre gruplandırdı.

Daha sonra numunelere ultrason dalgaları verildi. 20 saniyelik ultrason uyarımından sonra, daha önce hareket etmeyen spermlerin yüzde 59’u değişen hızlarda yüzmeye başladı.

Başlangıçta test edilen örneklerin yüzde 36’sını oluşturan hareketsiz sperm, çalışmanın sonunda yüzde 10’a düştü.

Uzmanlar, mucizevi değişimin, spermin mitokondrisiyle ilgili olabileceğine inanıyor.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ DAHA UCUZ OLABİLİR

Elde edilen sonuçların, tüp bebek için başarı oranlarını artıracağı düşünülüyor. Geleneksel bir tüp bebek prosedürü sırasında sperm örneği ve yumurta bir araya getirildiğinde, “en hareketli” sperm, yumurtaya ulaşıp onu döllüyor.

Ancak spermin hareketsiz olması veya anormal olması durumunda, tek bir spermin seçilerek doğrudan yumurtaya enjekte edildiği daha pahalı bir prosedüre ihtiyaç duyuluyor.

Araştırmacılar henüz bir yumurtayı döllemek için ultrasona maruz bırakılan spermi kullanmamış olsa da, buluşlarının tüp bebek prosedürlerinin başarısını artırmaya ve daha ucuz hale getirmeye yardımcı olacağını umuyorlar.

Araştırma Science Advances dergisinde yayınlandı.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 2 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 2 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 2 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele