Tüm gün oturmak ölüm riskini resmen artırıyor! Masabaşı çalışmanın zararları neler?

Tüm gün oturmak ölüm riskini resmen artırıyor! Masabaşı çalışmanın zararları neler?

Yeni bir araştırma, tüm gün oturarak çalışanların erken ölüm riskinin yüzde 16 fazla olduğunu ortaya çıkardı. Bu haberi duyan masa başı çalışanları oldukça endişelendi. Koronavirüs sonrasında da yaygınlaşan evden çalışma yöntemiyle beraber farklı rahatsızlıkların da ortaya çıkmasına neden oldu. Peki masa başı çalışmanın vücuda zararları neler?

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN İZLE

Artık pek çok iş, bilgisayar üzerinden hallediliyor. Öyle ki bunun için ofise gitmeye bile gerek kalmadı. Bilgisayar üzerinden yapılan işler hayatı kolaylaştırsa da uzun süre masa başında olmak fiziksel ve duygusal sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor. JAMA Network Open dergisinde yayınlanan araştırmaya göre çalışma saatlerinin çoğunu oturarak geçiren kişilerin işyerinde daha hareketli olan kişilere kıyasla herhangi bir sebepten erken ölüme ihtimali yüzde 16 daha fazla. Ofiste çoğunlukla oturan kişilerin kardiyovasküler hastalıktan (KVH) ölme riski oturmayanlara oranla yüzde 34 daha yüksek.

Tüm gün oturmak ölüm riskini resmen artırıyor!

Araştırmacılar, çalışmanın bulgularının hareketsiz bir yaşam tarzı ile sağlık riskleri arasında bağlantı olduğunu gösteren kanıtların güçlenmesine yardımcı olduğunu savundu. Çalışma, işyerlerinin harekete teşvik eden ofisler oluşturmalarına ve çalışanların daha sık mola yapmasına izin vermelerine yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Sağlık otoriteleri her 30 dakikada bir masadan kalkıp hareket etmeyi, telefonla konuşurken ayağa kalkmayı ve toplantıları oturarak değil yürüyüşle yapmayı öneriyor.

OFİS ÇALIŞANLARINI BEKLEYEN TEHLİKE!

  • Hareketsiz yaşamın zararları denince akla ilk gelen şey elbette kilo almak oluyor. Sürekli oturmak, bireylerin kalori yakmasına engel oluyor. Dolayısıyla kiloda artış gözlemlenebiliyor. 
  • Yanlış pozisyonlarda ve sürekli oturmak; kısa vadede sırt, omuz ve boyun ağrılarına sebep oluyor. Uzun vadede ise bel ve boyun fıtığı, kemik erimesi ya da kas kaybı gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor. 
  • Sürekli oturmak, kas kasılmasının azalmasına ve kan dolaşımının yavaşlamasına sebep oluyor. Bu durum ise kan şekerinin artmasına ve kolesterolün düşmesine yol açabiliyor. Bunun sonucunda kalp hastalıklarına yakalanma riskiniz önemli ölçüde artıyor.
  • Oturarak çalışmak, gün sonunda her ne kadar zihnen yoruyor olsa da hareket etmeyen beden tam anlamıyla yorulmuyor
Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 2 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 2 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 2 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele