Tüm gün oturmak ölüm riskini resmen artırıyor! Masa başı çalışmanın zararları neler?

Tüm gün oturmak ölüm riskini resmen artırıyor! Masa başı çalışmanın zararları neler?

Yeni bir araştırma, tüm gün oturan kişilerin erken ölüm riskinin yüzde 16’dan fazla olduğunu ortaya çıkardı. Bu haberi duyan masa çalışanları oldukça endişeliydi. Coronavirüsün ardından yaygınlaşan evden çalışma yöntemiyle birlikte farklı rahatsızlıkların da ortaya çıkması neden oldu. Peki masa başı üretim zararları neler?

Artık pek çok iş, bilgisayar üzerinden hallediliyor. Öyle ki bunun için ofise gitmene gerek yoktu. Bilgisayar üzerinden yapılan işlerin hayatını kolaylaştırmaksa da uzun süre masa başında olmak fiziksel ve duygusal sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor. JAMA Network Open’ın küresel çaptaki gelişmelere göre çalışma saatlerinin çoğunluğu oturarak, kişilerin odalarında daha hareketli olan kişilerle karşılaştırıldığında herhangi bir durumda erken ölüm olasılığı yüzde 16 daha fazla. Ofiste yaşayanların sayısı 34 daha yüksekti.

Tüm gün oturmak ölüm riskini resmi olarak artırıyor!

Araştırmacılar, ayrılmanın hareketsiz bir yaşam tarzı ile sağlık riskleri arasında olduğunu gösteren kanıtların güçlenmesine yardımcı olduğunu savundu. Çalışma, işyerlerinin harekete geçmesini teşvik eden ofisler oluşturmalarına ve çalışanların daha sık mola yapmalarına izin vermelerine yardımcı olmasına devam ediyor. Sağlık otoriteleri ona 30 dakikada bir masadan devam etmeyi, telefonla konuşurken içeride kalkmayı ve toplantıları oturarak değil yürüyüşle yapmayı öneriyor.

OFİS ÇALIŞANLARINI BEKLEYEN TEHLİKE!

  • Hareketsiz değişim zararları denince akla ilk gelen şey elbette kilo almak oluyor. Sürekli oturmak, kalori yakmasını engelliyor. Dolayısıyla kiloda artış gözlemlenebiliyor. 
  • Yanlış durumlarda ve sürekli oturmak; Kısa süreli sırt, omuz ve boyun ağrılarına sebep oluyor. Uzun süre sağlanan ise bel ve boyun fitiği, kemik erimesi ya da kas kaybı gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor. 
  • Sürekli oturmak, kasılmasının yapılandırılmasına ve kan arızasının yavaşlamasına sebep oluyor. Bu durum ise kan şekerinin artması ve özelliklerinin azalmasına yol açabilmektedir. Bunun sonucunda kalp krizi geçirme riski önemli ölçüde artıyor.
  • Oturarak çalışmak, gün sonunda onu ne kadar zihnen yoruyor olsa da da hareket etmeyen bedende tam anlamıyla yorulmuyor
Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 3 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 3 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 3 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele