Sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olan ot ortaya çıktı

Sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olan ot ortaya çıktı

Kuzukulağı otu, sağlıklı beslenmek isteyenlerin tercih ettiği doğal ürünlerden biridir. Bu bitki, karabuğdaygiller familyasına ait olup, nemli kırlarda yetişir. Yeşil veya firfiri renkli, hafif kabarık yapraklı ve üç köşeli veya yassı meyveli bir bitkidir. Birkaç yıl yaşayabilir.

Türkiye’de Labada, büyük kuzukulağı ve küçük kuzukulağı gibi çeşitleri vardır. Ev ilaçlarında büyük ve küçük kuzukulağının yaprakları kullanılır.

Kuzukulağı otunun sağlığa yararları şunlardır:

Yaprakları salata olarak yenilebilir. İdrar söktürücü ve mide şişkinliği giderici etkisi vardır. Egzama tedavisinde kompress olarak uygulanabilir. Ancak romatizma ve böbrek hastalığı olanlar yememelidir.

Yaprakları A, E ve C vitaminleri açısından zengindir. Bu vitaminler, cilt, göz, saç ve bağışıklık sağlığı için önemlidir.

Yaprakları antioksidanlar açısından zengindir. Antioksidanlar, vücudun serbest radikallerle savaşmasına ve hücre hasarını önlemesine yardımcı olur.

Yapraklarından hazırlanan çay, sindirim sistemine iyi gelir. Sindirim sorunlarını gidermek için hafif bir mide rahatlatıcı olarak içilebilir.

Yaprakları anti-inflamatuar bileşenler içerir. Bu bileşenler, iltihaplanmayı azaltarak vücudu rahatlatır.

Yapraklarında fitokimyasallar bulunur. Bu fitokimyasallar, bitkiye anti-bakteriyel ve anti-viral özellikler kazandırır. Bu özellikler, bağışıklık sistemini güçlendirmeye katkı sağlar.

Kuzukulağı otu, hem salatalarda hem de yemeklerde kullanılabilen çok yönlü bir bitkidir. Kuzukulağı otunu şu şekillerde tüketebilirsiniz:

Salatalarda: Taze veya hafif haşlanmış kuzukulağı yapraklarını salatalara ekleyerek lezzetli bir salata yapabilirsiniz. Yaprakların nane benzeri aroması, salatalara hoş bir koku verir.

Garnitür olarak: Kuzukulağı yapraklarını yemeklerin yanında garnitür olarak sunabilirsiniz. Yemeklerinize hem renk hem de hafif tüylü bir dokunuş katar.

Çay olarak: Kuzukulağı yapraklarından çay yapabilirsiniz. Bir çay kaşığı kuzukulağı yaprağını kaynar suya atıp demleyerek içebilirsiniz. Bu çayın hafif tatlı ve nane benzeri bir tadı vardır.

Yemeklere: Kuzukulağı yapraklarını yemeklere doğrayarak veya bütün olarak ekleyebilirsiniz. Özellikle pilav, makarna veya sebze yemeklerine lezzet katar.

Meyve suyu ve meyve salatası: Kuzukulağı yapraklarını meyve sularına ve meyve salatalarına koyabilirsiniz. Diğer meyvelerle birlikte vitamin ve mineral alımınızı artırabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 5 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 5 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 5 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele