Sifonu Çekmeden Önce Klozet Kapağını Kapatmak Düşündüğünüzden Daha Büyük Öneme Sahip

Sifonu Çekmeden Önce Klozet Kapağını Kapatmak Düşündüğünüzden Daha Büyük Öneme Sahip

Bir dahaki sefere tuvalette işiniz bittiğinde evinizdeki herkese bir iyilik yapın ve kapağı kapatın… Lütfen. İnsan dışkısı, E. coli ve Staphylococcus dahil olmak üzere bir dizi hastalığa neden olan bakteri türlerini içerebileceğinden, aerosol haline gelmiş damlacıklar patojenleri banyoya yayabilir.

Kaynak: https://www.mirror.co.uk/news/health/…

2019’da University College Cork’taki araştırmacılar, bir hafta boyunca ortak kullanılan bir tuvalette havadaki partikülleri değerlendirdi.

Klozet kapağının kapatılmasının, sifon çekme sırasında ve sonrasında hem görünür hem de daha küçük damlacıkların sayısını yüzde 30-60 oranında azalttığını tespit ettiler.

Plumbworld’den Eleanor Potter, insanları sifonu çekmeden önce kapağı kapatmaya teşvik etmek için banyolara ‘hatırlatıcı yazılar’ koyulması gerektiğini söylüyor.

Bunun havlu, tezgah ve hatta diş fırçalarımız gibi yüzeylerin kirlenmesini önlemeye yardımcı olacağını belirtiyor.

“Banyo alışkanlıklarımızdaki bu basit düzenlemenin genel hijyen ve sağlık güvenliğimiz üzerinde derin bir etkisi olabileceği açık” diye ekledi.

‘Bu uygulama, görünüşte önemsiz olsa da, mikropların ve enfeksiyonların ev içinde yayılmasını azaltmada çok önemli bir rol oynamaktadır.’

Sifon çekerken kapağı kapalı tutmak, kireç olarak da bilinen mineral birikintilerinin oluşmasını hızlandırabilir.

Bu sağlığa zararlı olmasa da, çirkin görünebilir ve oturduğunuz yerleri sarı-kahverengi bir renge boyayabilir.

Ancak Drench’teki temizlik uzmanı Nancy Ememery’nin tuvaletinizi temiz tutmak için kolay bir çözümü var.

Eşit miktarda kabartma tozu ve beyaz sirkeyi karıştırarak bir macun oluşturmanızı ve bunu doğrudan etkilenen bölgeye uygulamanızı öneriyor.

“Beş dakika beklettikten sonra mikrofiber bir bezle silerek temizlerseniz lekeler çıkacaktır” diye ekliyor.

‘Daha derin, daha eski lekeler’ için işlemi tekrarlamanız gerekebilir.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 5 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 5 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 5 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele