Rotavirüs enfeksiyonu

Rotavirüs enfeksiyonu

Rotavirüs nedir?

Rotavirüs, bağırsakları enfekte edebilen, ishal ve kusmaya neden olabilen bir virüstür. Bir virüs bağırsakları enfekte edip ishal ve kusmaya neden olduğunda doktorlar buna “viral gastroenterit” adını verir. Çocuklarda rotavirüs, viral gastroenteritin yaygın bir nedenidir. Çocuklar aşağıdaki durumlarda rotavirüs enfeksiyonu kapabilirler: Enfekte olmuş bir kişiye veya üzerinde virüs bulunan bir yüzeye dokunup daha sonra eller yıkanmadığında, içinde virus bulunan yiyecekleri yiyip sıvıları tüketirlerse çocuklar bu mikrobu kapabilir. Yetişkinler de rotavirüs enfeksiyonuna yakalanabilir, ancak çocuklarda çok daha yaygındır.

Rotavirüs enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

Bir rotavirüs enfeksiyonu genellikle şunlara neden olur:

Ateş, kusma, kansız ishal

Daha az ıslak bez veya koyu sarı veya kahverengi idrar

Çocuk ağladığında gözyaşı olmayabilir.

Ağız kuruluğu veya çatlamış dudaklar görülebilir

Yüzünde çökük görünen gözler

Bıngıldakta çökme

Çocuk doktorunu ne zaman aramalıyım?

Çocuğunuz aşağıdaki durumlarda çocuğunuzun doktorunu arayabilirsiniz.

Herhangi bir susuzluk belirtisi varsa

Birkaç günden fazla süren ishali varsa

1 günden uzun süren kusmaları varsa

Kan kusar, kanlı ishal olur veya şiddetli karın ağrısı çeker ise

Birkaç saattir hiçbir şey içmek istemiyor veya sıvı alımını kontrol edemiyorsa

Son 6 ila 8 saat içinde (daha büyük çocuklarda) idrara çıkma ihtiyacı duymamış veya 4 ila 6 saat boyunca bezini ıslatmamıştır (bebeklerde ve küçük çocuklarda).

Rotavirüs enfeksiyonu nasıl tedavi edilir?

Çoğu çocuğun herhangi bir tedaviye ihtiyacı yoktur, çünkü semptomları kendiliğinden düzelir. Ancak çocuğunuzun susuz kalmaması için yeterince sıvı içtiğinden emin olmanız önemlidir. Çocuğunuza yeterince sıvı verdiğinizi, idrarı soluk sarı veya berrak göründüğünde veya bebeğinizin altı normal miktarda ıslak olduğunda anlayacaksınız. Bebeğinizi emziriyorsanız emzirmeye devam edin, çocuğunuza ishali durdurmak için ilaçlar (ishal önleyici ilaçlar) vermeyin. Bu ilaçlar enfeksiyonun daha uzun sürmesini sağlayabilir. Çocuğunuz ciddi bir enfeksiyon geçirir ve su kaybederse, hastanede tedavi edilmeleri gerekebilir. Hastanede, doktor çocuğunuza damardan tedavi de verebilir.

Bir rotavirüs enfeksiyonu önlenebilir mi?

Evet. Doktorlar, rotavirüs enfeksiyonunu önlemek için tüm bebeklerin aşı olmasını önermektedir. Aşılar bazı ciddi veya ölümcül enfeksiyonları önleyebilir. 2 ana tip rotavirüs aşısı vardır. Bebeğinizin aldığı türe bağlı olarak, 2 veya 3 doz aşıya ihtiyaçları olacaktır. Çocuğunuzda bir rotavirüs enfeksiyonu varsa, aşağıdakileri yaparak enfeksiyonun yayılmasını önleyebilirsiniz:

Çocuğunuzun bezini değiştirdikten sonra elleri sabun ve suyla yıkamak

Yemek hazırladığınız yerin yakınında çocuğunuzun bezini değiştirmemek

Çocuk bezlerini atmadan önce ağzı kapalı bir poşete koymak

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 2 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 2 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 2 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele