Prostat hastalığı

Prostat hastalığı

Benign prostat hiperplazı (BPH) diğer adı iyi huylu prostat büyümesi hastalığı erkeklerin yaşlanmayla beraber en sık karşılaştıkları hastalıklardan biridir. . Hastalık 40 yasından sonra başlamakta olup, 60’li yaşlarda erkeklerin %50’sinde şikayetler olurken 70’li yaşlarda %80’e ulaşmaktadır. Hastalığın temelinde prostat bezindeki hücre artışı ve prostatik düz kaş tonusu artış olup bu durum üretral konstrüksiyon ve mesane çıkım tıkanıklığına sebep olabilir.
BPH hastalığı ile beraber görülen şikayetler şimdilerde Alt Üriner Sistem Semptomları olarak isimlendirilmektedir. Çok fazla idrara çıkmak, gece idrara çıkmak, idrarı kesik kesik yapmak, idrarın zayıf gelmesi, idrarın tam bitmedi hissi, idrar yaparken yanma, idrarda kanama bu şikayetlerdendir.

Hastalığın ayırıcı teşhisi ve tedavi planlaması için muayene, kan tahlili (PSA ve kreatinin), idrar tahlili, işeme testi (üröflowmetri) ve ultrasonografi değerlendirilmesi yapılır.
İlaç tedavisi ve cerrahi müdahale tedavi seçeneklerindendir. Medikal tedaviler, hastalığı iyileştirmekten ziyade, şikayetlerin ve tedavisi daha zor sorunların azaltılması, önlenmesi ve hayat kalitesini arttırması için verilmektedir. α-blokerler ve 5α-redüktaz inhibitörler (5ARI) başta olmak üzere farklı etki mekanizmaları olan birçok ilaç kullanılmaktadır.

İlerleyen bir hastalık olan BPH zamanla tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, idrarda kanama, aniden idrar yapamama, idrar torbasında taş oluşumu ve böbrek hasarı gibi cerrahi müdahale gerektirebilecek sorunlara da yol açabilir.
Hastanın yaşı, cinsel yaşantısı, oluşan şikayetlerin hayat kalitesine etkisi, eşlik eden hastalıklar, hastalığın ilerleme durumu ve hastanın tercihi tedaviyi planlarken dikkate alınmalıdır.

Cerrahi tedavilerden açık ve kapalı yöntemlerle yapılan çok sayıda yöntem mevcuttur. Günümüzde en çok kullanılan TURP (prostatin elektrokoter ile içinin oyulması) yöntemidir. Ayrıca diğer kapalı yöntemler lazer cerrahiler, prostatin ısıtılması gibi yöntemlerdir.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 5 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 5 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 5 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele