Pişmiş ve çiğ soğanın faydaları nelerdir? Her gün soğan yemenin faydaları nelerdir?

Pişmiş ve çiğ soğanın faydaları nelerdir? Her gün soğan yemenin faydaları nelerdir?

Peygamber Efendimiz(s.a.v) “Bir yere gidince, ilk evvela oranın fahâsından yiyene oradakiler zarar vermez” buyurulmuştur. (Mefâtihü’l-Cinân Şerhi Şir’atü’l-İslâm, s.381) Soğan, sarımsak, pırasa vs fahâdır.

Bulunduğu yere mahsus mikrop, bakteri ve hastalıklar için bağışıklık temin eden soğan günümüzde de uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Peki, her gün soğan yiyenin vücudunda neler oluyor, çiğ ve pişmiş soğanın faydaları nelerdir? 

SOĞANIN FAYDALARI

Antiseptik özelliği olan soğan, enfeksiyonlu hastalıkların tedavisinde kullanıyor. Bu yüzden kış aylarında soğan sofranın başköşesinde yerini almalı. Düzenli bir şekilde soğan tüketmenin vücutta oluşturduğu olumlu etkilerini sizler için derledik…

Bağışıklık İçin Kalkan: Soğan, düşük kalorili olmasının yanı sıra zengin bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu mikroplara karşı korur. Ayrıca, kolejen üretimini destekler, hücre yenilenmesini teşvik eder ve demir emilimini artırır. Özellikle yaz aylarında, salatalarda domates, salatalık, biber, maydanoz, nane ve soğanın bir arada kullanılması, bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve kilo kontrolünün sağlanmasına yardımcı olabilir.

Hücreleri Korur: İçerdiği C vitamini sayesinde, soğan sadece bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda hücreleri serbest radikaller olarak bilinen zararlı moleküllere karşı korur. Ayrıca, B vitaminleri (B9 ve B6) açısından da zengin bir kaynaktır ve metabolizma düzenlemesi, alyuvar üretimi ve sinir sistemi sağlığı için önemlidir.

Kalp Hastalıkları Riskini Azaltır: Soğan, antioksidanlar ve vücuttaki inflamasyonla mücadele eden bileşikler içerir. Bu sayede trigliserid seviyelerini düşürür, kolesterolü dengelemeye yardımcı olur ve kalp hastalıkları riskini azaltır. İçerdiği bileşenler ayrıca yüksek tansiyon gibi hastalıkların önüne geçmeye katkı sağlar. İdrar söktürücü özelliği ile vücuttan toksinlerin atılmasına ve kanın temizlenmesine destek olabilir. Araştırmalar ayrıca soğanın koroner damarlarda genişleme sağlayarak kalbi güçlendirdiğini göstermektedir.

Antioksidan Deposu: Soğan, hücresel hasara yol açabilen kanser, diyabet ve kalp hastalığı gibi hastalıkların engellenmesine yardımcı olan antioksidanlar açısından oldukça zengindir. Yaklaşık 25 farklı flavonoid ve antioksidan içerir. Özellikle kırmızı soğanda bol miktarda bulunan antosiyaninler, kalp hastalıkları, kanser ve diyabet riskini azaltıcı etkilere sahiptir.

Gribe Karşı Savaşır: Soğan, içeriğindeki sulfosid ve allisin sayesinde doğal bir antibiyotik görevi görür. Nezle, soğuk algınlığı ve boğaz iltihabının önlenmesinin yanı sıra, vücuttaki enfeksiyonlara ve mikroplara karşı etkili bir şekilde mücadele eder.

SOĞAN KOKUSU NASIL GİDER?

Soğan yediğinde ağız kokusundan rahatsız olup çekinenler karanfil, kakule, nane, maydanoz ve anason çiğneyebilir.

SOĞAN NASIL TÜKETİLİR?

Soğan yemeklere ve salatalara eklenerek tüketilebildiği gibi soğanın püresi ve ezmesi de yapılabilir

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 2 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 2 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 2 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele