Pilocarpus Jaborandi bitkisi ne işe yarar

Pilocarpus Jaborandi bitkisi ne işe yarar

Pilocarpus Jaborandi bitkisi, Güney ve orta Amerika ile Güney Afrika’da bulunan bir bitkidir. Yaprakları kaynatılıp çay olarak içilebilir. İşte bu bitkinin bilinen faydaları… Pilocarpus Jaborandi bitkisinin ana bileşeni pilokarpindir. Ayrıca saborin adında bir alkaloid ve yapraklar ovulduğunda kuru portakal kabuğu gibi kokan bir uçucu yağ içerir.

NEREDE KULLANILIR

Pilokarpin, kalp atışını yavaşlatır, kan basıncını azaltır.

Sindirim sistemini harekete geçirir.

Tükürük ve ter üretimini artırır.

Göz bebeğini küçültür.

Kas tonusunu yükseltir.

Ayrıca suyla kaynatılan yaprakların suyu, böceklerden korunmak için kullanılabilir. Bu etkiler nedeniyle, bazı göz ve kas rahatsızlıklarında, soğuk algınlığı ve grip gibi durumlarda terletici olarak kullanılır.

Terletici etkisiyle birlikte, vücut direncini de artıran etkileri vardır.

Zehirli bir bitki olduğu için dikkatli kullanılmalıdır. Çeyrek litre suya 3 çay kaşığı jaborandi yaprağı ve 1 çay kaşığı centiyane eklenerek kaynatılır. Günde 4 bardak içilir.
Doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 2 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 2 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 2 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele