Parkinson hastalığı nedir? Parkinson hastalığı belirtileri neler?

Parkinson hastalığı nedir? Parkinson hastalığı belirtileri neler?

Nörolojik bozukluk olan Parkinson hastalığı genellikle orta yaşlardan sonra çıkabilir ve hareket kaybı gibi pek çok belirtisi bulunmaktadır. Peki, parkinson hastalığı nedir? Parkinson hastalığı belirtileri neler?

PARKİNSON HASTALIĞI NEDİR?

Parkinson hastalığı, genellikle orta yaşlardan sonra başlayan ve sinir sistemi üzerinde ilerleyici bir etkisi olan bir nörolojik bozukluktur. Bu hastalık, özellikle hareket kontrolü ile ilgili sorunlara yol açar ve genellikle titreme, kas sertliği, yavaş hareket etme ve denge kaybı gibi belirtilerle karakterizedir.

Parkinson hastalığı, beyinde dopamin adı verilen bir nörotransmitterin üretiminde veya kullanımında bozukluklarla ilişkilidir. Dopamin, vücudun hareketleri kontrol etmesine yardımcı olan bir kimyasaldır. Dopamin üretimindeki azalma veya etkileşimdeki sorunlar, Parkinson hastalığının temelinde yatan nedenler arasında yer alır.

PARKİNSON HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELER?

Parkinson hastalığı belirtileri arasında şunlar bulunabilir:

– Genellikle istirahat halindeyken ellerde, parmaklarda veya çenede görülen ritmik titremeler.

– Kaslarda sertleşme ve esneme hissi.

– Hareketlerin yavaşlaması, günlük aktivitelerin yürütülmesinde zorluk.

– Ayakta durma ve yürüme sırasında denge sorunları.

– Vücut duruşunda değişiklikler, öne eğilme eğilimi.

– Küçük, düzensiz yazı (mikrografi).

– Sesin düşük, monoton veya hızlı konuşma.

Parkinson hastalığı genellikle ilerleyici bir seyir gösterir ve hastaların yaşam kalitesini etkileyebilir. Ancak, tedavi ile semptomların hafifletilmesi ve hastalığın ilerlemesinin yavaşlatılması mümkündür. Tedavi genellikle ilaçlar, rehabilitasyon ve yaşam tarzı değişikliklerini içerir.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 2 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 2 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 2 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele