Ormandan gelen şifa rüzgarı

Ormandan gelen şifa rüzgarı

Çam kozalağı, solunum yolu hastalıklarına mevsim geçişlerinde iyi gelen bir bitkidir. Başka ne gibi faydaları olduğunu merak ediyor musunuz? İşte ayrıntılar…

Çam ağacının sunduğu bu harika ürün, birçok rahatsızlığa şifa dağıtıyor. Çam kozalağında bulunan yağlar, enfeksiyonlardan ve soğuk algınlığından korunmaya yardımcı oluyor. Olgunlaşmamış kozalaklar, gastrit ve ülser gibi mide sorunlarını hafifletiyor. Mide için faydalı. Antioksidan içeriyor. Kanı temizliyor.

NELERDE ETKİLİ

Kaynatıp gargara yaptığınızda diş eti iltihaplarını geçirir. Zeytinyağıyla karıştırıp cildinize uyguladığınızda ölü hücrelerden kurtulursunuz. Yeşil haldeyken kaynatıp bal eklediğinizde boğazdaki mikropları yok eder. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Akciğer ve bronşları temizler. Sinirleri yatıştırır.

KOZALAK SUYU NASIL HAZIRLANIR?

Genelde yeşil ve taze olanları tercih edilir. Yeşilçam kozalakları doğranarak suya konur. Kaynadıktan sonra bu su 24 saat bekletilir. Bekletilmiş su süzülüp tekrar kaynatılır. İçmeye hazırdır. Tadı acı olabilir.

ZARARLARI

Dikkatli tüketilmelidir. Yeşil olanlar reçel veya pekmez yapımında, kahverengi olanlar çay yapımında kullanılır. Bu şekilde kullanılmazsa sindirim problemleri yaratabilir. ŞURUBU Su eklenerek kaynatılır ve kozalak yumuşayınca sudan çıkarılır. Suya bal katılır. Çam kozalağı şurubu olur.

YARARLARI NELER

Mikroplara karşı vücudun direncini artırır. Hastalıklardan sakınır. Metabolizmayı canlandırır. Stresli durumlarda rahatlatır. Akciğeri tamamen arındırır. Nefes almaya yardımcı olur.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 2 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 2 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 2 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele