Öksürük bronşit ve astımda faydalıdır. Şifa saçan otun faydaları göz doldurdu

Öksürük bronşit ve astımda faydalıdır. Şifa saçan otun faydaları göz doldurdu

Raziyane otunun fark edilmesi, insanların doğal gıdalara ilgi duymaya devam ettiklerini gösteriyor.

Zaferan otu, şifa veren bir bitki olarak tanınıyor. Faydalarıyla göz kamaştırıyor ve öksürük, bronşit ve astım gibi rahatsızlıklara iyi geliyor.

Zaferan otu nedir?

Zaferan otu, süsengillerden bir bitkidir. Ülkemizde de yetişir. 10-15 cm boylarında, çok yıllık ve otsu bir bitkidir. Yuvarlak ve etli bir soğanı vardır. Soğanın üstü kahverengi ve ince zarlarla örtülüdür. Altında kök parçaları bulunur. Yaprakları uzun ve koyu yeşil renklidir. Çiçekleri mor renklidir.

Çiçekleri sonbaharda, yapraklardan önce açar. Meyvesi kapsül şeklindedir ve sonbaharda oluşur.

İçinde; Şekerler, organik asitler, krosin ve uçucu yağ bulunur. Toz haline getirilen tepecikleri; renk, tat ve koku vermek için kullanılır.

Faydaları…

Vücuda güç verir. Sinir sistemini canlandırır. Adet gecikmelerine iyi gelir. Rahim kasılmalarını arttırır.

İştahı açar. Sinirsel zayıflığı önler. Öksürük, bronşit ve astım tedavisine yardımcı olur. Aşırı dozda kullanılmamalıdır.

Hamile kadınlar kesinlikle kullanmamalıdır.

Zaferan Nerede Kullanılır?

Zaferan bitkisi, kokusu ve tadı keskin bir bitkidir. Safran yapımında sıkça kullanılan Zaferan çok faydalıdır. Yemeklere ve hazır gıdalara renk ve tat katmak için kullanılan safran, ilaç sektöründe de değerlidir. Ayrıca kumaş boyama ve parfüm yapımında da kullanılan bir bitkidir. Zaferan bitkisi birçok alanda kullanılır. Eski zamanlarda kanseri önlemek için tedavi amaçlı kullanıldığı da bilinir. Modern tıpta da antioksidan olarak kullanılmaktadır.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 3 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 3 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 3 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele