Öfke nöbeti geçiren çocuğa en iyi yapılacak şey nedir?

Öfke nöbeti geçiren çocuğa en iyi yapılacak şey nedir?

Öfke krizi geçiren çocuk; sesini yükseltme, ağlama, tekmeleme, inat etme, vurma, kafasını duvara vurma, kendini yere atma gibi davranışlar sergiler. Çocuk bağımsız olmayı istese de anne ve babasına muhtaçtır ve bu çelişkiyi fark ettiğinde öfke krizi yaşar.

Çocuklarda öfke krizleri genellikle 1 ve 2 yaşlarında daha sık görülür.

Öfke, bir şeye engel olunduğunda duyulan hoşnutsuz bir duygu olduğu biliniyor.

Öfke krizi geçiren bir çocuğa yapılacak en iyi şey, çocukla birlikte öfke patlaması yaşamamak yani sakin kalmak olduğu bildirildi.

Böyle düşünelim; karşınızda çığlıklar atarak ağlayan bir çocuğunuz var ve siz de onunla beraber sinirlenip ona bağırmaya başlıyorsunuz. Bu işe yarar mı? Hayır yaramaz, tam tersine çocuk kendisini anlamayan ve kendisine öfkeyle cevap veren kişiye karşı daha çok öfkelenir. Yapılması gereken şey onun öfkesini bitirmesine izin vermek olmalıdır.

BAZI ÇOCUKLAR NEDEN DAHA HIRÇIN?

Bazı çocukların daha çok hırçın olması, anne ya da babasının da hırçın olmasıyla ilgilidir. Ya da çocuk kalabalık bir ailede yaşıyorsa o evin diğer bireylerinden biri hırçın ise çocuk da hırçın bir karakter geliştirir. Mesela öfke halinde öfkesine hakim olamayıp kapıyı çarpan ya da kumandayı yere atan birini gören çocuk, kendisi de öfkelendiğinde aynı tepkileri verir ve şöyle bir düşünce oluşturur.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 5 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 5 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 5 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele