Nurdağı’nda en büyük sorun kaydı olmayan kişiler: Sağlıkçılar ailelere ulaşamıyor

Nurdağı’nda en büyük sorun kaydı olmayan kişiler: Sağlıkçılar ailelere ulaşamıyor

6 Şubat deprem felaketinin ardından Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde bulunan devlet hastanesi ve 2 ASM, ağır hasarlı olmaları nedeniyle kullanılamaz duruma geldi. Devlet hastanesi sahra hastanesine geçerek faaliyetini sürdürürken, devre dışı kalan ASM’lerin yerine 2 konteyner ASM kuruldu. İlçede 14 aile hekimliği kadrosunun ise 4’ü boş. Aile hekimlerinin sorunlarından biri de internet ve aile hekimliği sistemindeki sıkıntılar nedeniyle ilçede sistemin oturmaması. En büyük sorunun göçmesi ve bulunamaması nedeniyle kaydı bulunamayan kişiler olduğunu kaydeden Gaziantep-Kilis Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Ali Melik, “Ailelere ulaşamıyoruz” dedi. Melik, “Hiçbir kayıt yapılamıyor. Şu an en büyük problem kayıtsızlık” ifadelerini kullandı. Göçenler ve ölenler de olduğunu kaydeden Melik, “Aile hekimlerinin nüfusları azalmış, bundan dolayı ciddi problemler yaşıyorlar” diye konuştu.

‘Yıkımlar sürüyor’

İlçede sağlık hizmetlerinde yaşanan problemleri aktaran Melik, “Düzensiz çadır toplulukları Nurdağı’nda hâlâ devam ediyor. Şehir merkezinden ilçeye ulaşımda bir problem yok ama şehrin içinde bir ulaşım sorunu devam ediyor” değerlendirmesinde bulundu. Melik, “Yıkılmamış binaların yıkımı hâlâ devam ediyor. Hâlâ her gün yeni bir yıkım başlıyor. Bu da normal hayatı olumsuz etkilemekte” dedi.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 4 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 4 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 4 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele