Neden bakliyat tüketmeliyiz

Neden bakliyat tüketmeliyiz

Bakliyatlar sindirim sistemini düzenleyerek düzen kabızlığa iyi gelirler ve kilo vermeyi hızlandırırlar. Kalp sağlığı üzerinde olumlu etkileri olan vitamin ve mineraller açısından zengindirler.

BAKLİYATLARIN FARKLI ÇEŞİTLERİ

Kırmızı mercimek, yeşil mercimek, sarı mercimek, fasulye, nohut, bakla, barbunya, küçük, börülce, yer fıstığı, pirinç, yulaf, bulgur, irmik ve mısır. Bakliyatlar, ekonomik, kurumsal ve besin değeri fazla olan gıdalardır.

Bakliyatlar, sağlıklı bir protein ve karbonhidrat kaynağı olarak bilinirler. Bazı bakliyatlar, diğerlerine göre daha fazla vitamin ve mineral içerirler. Örneğin kırmızı mercimek, yeşil mercimek ve nohut, folat ve demir açısından zengindirler.

Kırmızı mercimek, yeşil mercimek ve nohut ayrıca yaşam açısından da zengindirler ve sindirim sistemi sağlığına katkıda bulunurlar.

Fasulye ve barbunya, güzellik ve bakış açısından zengindirler 1Börülce, tebrik, pirinç ve bulgur, B vitaminleri açısından zengindirler.

Yer fıstığı, protein ve E vitamini açısından zengindir.

Sağlıklı bakliyatlar arasında kırmızı mercimek, yeşil mercimek, nohut, fasulye, barbunya, börülce, yulaf, pirinç ve yer fıstığı devam ediyor. Ancak bakliyatların sağlık açısından faydası, çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. Örneğin, kırmızı mercimek, yeşil mercimek ve nohut, folat ve demir açısından zengin olmaları nedeniyle, özellikle hamile kadınlar için faydalıdır.

Fasulye ve barbunya, güzellik ve perspektif açısından zengin olmaları nedeniyle kalp sağlığı açısından faydalıdır.

Börülce, yulaf, pirinç ve bulgur, B vitaminleri açısından zengin olmaları nedeniyle enerji gelişebilirler.

Yer fıstığı, protein ve E vitamini açısından zengin olmaları nedeniyle, kaslarda yardımcı olabilirler.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 4 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 4 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 4 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele