Mor soğan kaynatıp içmenin faydaları: Mor soğan ve geçirdiği hastalıklar!

Mor soğan kaynatıp içmenin faydaları: Mor soğan ve geçirdiği hastalıklar!

Son zamanlarda, kaynatılmış soğan suyu, internet üzerinde en çok araştırılan bitkisel çözümler arasında yer alırken soğanlar da kendi içlerinde ayrılıyor. Binlerce yıldır şifalı özellikleri ile nam salan mor soğan doğanın bize sunduğu bir hediye. Kaynatılarak tüketilen mor soğan suyu ise bu hediyeye anlam katanlardan. İşte kaynatılmış mor soğan suyunun sağladığı faydaları!

DOĞAL ANTİBİYOTİK

Mor soğan suyu, içeriğinde barındırdığı C, B6 vitaminleri, folik asit, magnezyum, demir, krom ve fosfor gibi önemli vitamin ve minerallerle dikkat çeker. Bu zengin içerik, vücut üzerinde etkili bir antibiyotik etki yaratır. Özellikle vücuttaki iltihabı temizleyip atmada önemli bir rol oynar.

SİNDİRİMİ İYİLEŞTİRİR VE BAĞIRSAK SAĞLIĞINI DESTEKLER

Soğan suyu, çözünür lif olan oligofruktoz içerir. Bu lif yapısı, sindirimi düzenleyerek bağırsak sağlığını destekler. İnsülin içeriği ile bağırsaklarda sağlıklı bakteri hareketini teşvik eder, bu da hazımsızlık, şişkinlik, ishal ve kabızlık gibi sorunlara karşı çözüm sunar.

SAÇ UZAMASINI HIZLANDIRIR VE KEPEĞİ AZALTIR

Kükürt içeren mor soğan suyu, saç uzamasını destekleyen temel besinlerden biridir. Yapılan araştırmalar, düzenli olarak saça ve saç derisine uygulandığında saç uzamasını hızlandırabileceğini göstermiştir. Ayrıca kepek sorununa karşı da etkili bir çözümdür.

KALP SAĞLIĞINA OLUMLU KATKILAR

Araştırmalar, soğan suyunun kolesterolü düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Damarlardaki yağ birikimini engelleyerek kalp sağlığını iyileştirebilir.

CİLT SAĞLIĞINI İYİLEŞTİRİR VE İLTİHABI AZALTIR

Mor soğan suyu, A, B ve C vitaminleri ile cildi besler. Cilt için önemli mineraller içerir ve bal ile karıştırılarak cildi temizler, sivilce oluşumunu önler.

VÜCUTTAKİ İLTİHAPLARI AZALTIR

Soğan, içerdiği kuersetin ve biyoflavonoidler sayesinde iltihap karşıtı özelliklere sahiptir. Mor soğan suyu ise tiyosülfat bileşikleriyle vücuttaki iltihapları azaltabilir.

Mor soğan suyu gibi doğal içerikleri tüketmeden önce alerjik reaksiyonları göz önünde bulundurarak, uzmana danışmak önemlidir. Doğanın bu mucizevi hediyeleri, sağlığımız üzerinde olumlu etkiler yaratabilir.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 4 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 4 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 4 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele