Mikrocerrahi: Saç telinden daha ince dikişlerle dokuların tamiri

Mikrocerrahi: Saç telinden daha ince dikişlerle dokuların tamiri

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Mustafa İsmet Tatar, mikrocerrahi yöntemi ile vücutta çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük dokuların tedavi edildiğini açıkladı.

Bu yöntemin özellikle el bölgesindeki damar ve sinir yaralanmaları gibi durumlarda tercih edildiğini belirten Dr. Tatar, bu tür durumların mikrocerrahi tekniği ile ameliyat edildiğini söyledi.

Mikrocerrahinin, optik gözlükler veya ameliyat mikroskopları kullanılarak gerçekleştirildiğini ve bu yöntemle milimetreden daha küçük çapa sahip dokulara müdahale edildiğini belirten Dr. Tatar, bu dokuların tamir edilmesi için saç teli kalınlığında dikişlerin kullanılabildiğini ifade etti.

Dr. Tatar, mikrocerrahinin uygulandığı hastalıklar arasında parmak kopmaları, el bölgesindeki damar ve sinirlerin kopmaları, doğumsal hastalıkların yanı sıra kemiklerdeki kanlanma sorunlarına bağlı kemik çürümelerinin tedavisi gibi durumların yer aldığını belirtti. Bu tedavilerin özel tasarlanmış mikrocerrahi aletleri ile gerçekleştirildiğini vurguladı.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 5 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 5 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 5 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele