Mide ve bağırsak hastalıklarına iyi geliyor. Astım nöbetlerini giderir. İşte şifa deposu ot

Mide ve bağırsak hastalıklarına iyi geliyor. Astım nöbetlerini giderir. İşte şifa deposu ot

Sağlıklı ve doğal beslenme, doğanın bize sunduğu gıdalara yönelerek sağlığımızı korumayı amaçlayan bir yaşam biçimidir.

Bu yaşam biçimine uygun olan bitkilerden biri de melek otudur.

Melek otu, maydanozgillerden bir bitki olup, ırmak kenarlarında, çimenliklerde ve ormanların ağaçsız kısımlarında yetişir. Boyu 3 metreye kadar ulaşabilir. Hoş bir kokusu vardır. İstanbul, Marmara, Doğu Karadeniz ve Beyşehir civarında bulunur. 1- 1,5 metre boyludur. İki yıllık veya çok yıllık bir bitkidir. Gövdesi silindir şeklindedir.

Gövdesinde boydan boya çizgiler bulunur. İçi boş olan gövdesi, mavi-yeşil veya kırmızı renklidir. Çiçekleri beyaz renklidir. Kökü ve rizomları, uçucu yağ ve tanen içerir. Yaz ve sonbahar mevsimlerinde toplanarak kurutulur.

Yararları:

Mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelir. Sinir sistemini güçlendirir. Kasılmaları önler. Astım krizlerini azaltır. Enerji ve iştah verir. Hastalıktan sonra iyileşme sürecini kısaltır. Yapraklarından elde edilen su, pamukla diş çürüğüne uygulanırsa, ağrıyı alır. Kan dolaşımını iyileştirir. Terlemeyi sağlar.

Kurutulmuş melek otu, ezilerek başa sürülürse, bit sorununu çözer.

Melek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Melek otu yağı, ağızdan alınmaya uygun değildir. Sadece dışarıdan kullanılabilir. Deriye masaj veya krem şeklinde sürüldüğünde, faydalarını en iyi şekilde gösterir.

Yaralı, ağrılı veya sancılı bölgeye pamukla masaj yaparak rahatlama sağlayabilirsiniz.

Hamile olanlar melek otu kullanmamalıdır. Melek otu, kasılmalara neden olabilir. Düşük tehlikesi vardır.

Kullanırken aşırıya kaçmamak gerekir. Fazla ve sürekli kullanım, kan basıncını artırabilir. Nefes darlığına yol açabilir. Genellikle 3 veya 9 gram kullanımı önerilir. Kullanmadan önce doktorunuza danışmak daha iyidir.

Kalp krizi riski taşıyanlar melek otu çayı içmemelidir.

Ayrıca melek otu kökü, çiğ olarak tüketilmemelidir. Zehirlenmelere sebep olabilir.

Diyabet hastaları, melek otu kullanmaktan kaçınmalıdır. Melek otu, kan şekerini yükseltebilir.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 5 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 5 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 5 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele