Mevsimsel farklılıklar ruh sağlığını bozuyor: Kış depresyonunu kabullenin

Mevsimsel farklılıklar ruh sağlığını bozuyor: Kış depresyonunu kabullenin

Uzman Klinik Psikolog Kerime Begüm Özkaya, kış depresyonunun kadınlarda daha sık görüldüğünü belirterek, bu durumu atlatmanın en önemli yollarından birinin doğal güneş ışığından yararlanmak olduğunu ifade etti. Özkaya, mevsimsel değişikliklerin duygu durumunu da etkilediğini vurgulayarak, mevsimsel depresyonun bir türü olduğunu dile getirdi.

Özellikle kış aylarında yaşanan depresyonun, güneş ışığının azalmasıyla serotonin hormonunun azalması ve melatonin hormonunun artmasıyla ilişkilendirildiğini belirten Özkaya, bu durumun kişinin ruh halini olumsuz etkilediğini söyledi. Kadınlarda bu depresyonun daha sık görüldüğünü ancak erkeklerde de yaşandığını belirten Özkaya, özellikle 20’li ve 30’lu yaşlarda sıklıkla karşılaşıldığını ifade etti.

GÜNEŞ IŞIĞININ ÖNEMİ

Ev ve iş ortamlarında doğal güneş ışığı veren ampullerin tercih edilmesinin önemine dikkat çeken Özkaya, enerji yoksunluğu, isteksizlik, konsantrasyon güçlüğü gibi belirtilerle başa çıkmanın yollarını da açıkladı. Sabahları daha erken kalkmak, canlı renkli kıyafetler tercih etmek, düzenli yemek yemek, D vitamini açısından balık tüketmek, dışarı çıkıp yürüyüş yapmak, sosyal aktivitelere katılmak gibi önerilerde bulunan Özkaya, gerektiğinde profesyonel destek almanın da önemine vurgu yaptı.

Kış depresyonunun kabul edilmesi ve bu belirtilerle başa çıkma stratejilerinin uygulanmasının önemine değinen Özkaya, bu sayede kişinin kendini daha dinç hissedeceğini ve daha rahat uyuyabileceğini ifade etti. Ayrıca, kış mevsiminin sosyal aktiviteler için iyi bir fırsat olduğunu da vurguladı.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 5 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 5 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 5 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele