Köpeğin idrar kesesindeki taşlar ameliyatla alındı

Köpeğin idrar kesesindeki taşlar ameliyatla alındı

Kastamonu Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesinde bir köpeğin idrar kesesinin yaklaşık yüzde 90’ını kaplayan 3 taş ameliyatla alındı.

Kanlı idrar şikayetiyle hastaneye getirilen 6 yaşındaki Pug cinsi dişi köpek, İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyeleri tarafından ultrasonografik ve radyolojik muayenelerden geçirildi.

Muayene sonuçlarında köpeğin idrar kesesinde taşın yanı sıra rahminde de patolojik durumlar olduğu tespit edildi.

Cerrahi ve Doğum-Jinekoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyeleri eşliğinde yaklaşık 2 saat süren ameliyatta köpeğin idrar kesesinin yaklaşık yüzde 90’ını kaplayan 3 taşın yanı sıra rahim ve yumurtalıkları alınarak kısırlaştırma işlemi yapıldı.

Hayvan Hastanesi Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Tarık Şafak, yazılı açıklamasında, “Pug ırkı köpeklerde solunum problemleri yaşandığı için genellikle ameliyatlar risk içerir. Ancak hayvan hastanesi ekibimiz titiz bir çalışma ile hastamızı sağlığına kavuşturdu.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA / Güncel
Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 5 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 5 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 5 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele