Kistik fibrozis en çok akciğerleri etkiliyor

Kistik fibrozis en çok akciğerleri etkiliyor

Kistik fibrozis genetik bir hastalık olup hem anne hem de babadan geçen genetik bozukluğun çocukta birleşmesi ile hastalık ortaya çıkar. Kistik fibrozis beyaz ırkın en sık görülen genetik hastalıklardan biridir. Belirti ve yenilikçi erken çocukluk yaşlarında ortaya çıkabileceği gibi ilerleyen yaşlarda da bulgu verebilmektedir, dolayısıyla ile kistik fibrozis gençliktan yetişkinlere tüm yaşları ilgilendiren bir çiçektir.

Kistik fibroziste ana sorun nedir?

Hastalığa sebep olan gen normal sıcaklıkta salgılanmaların daha sulu olmasını sağlayan bir gendir ve bu genin işlevine göre olmaması vücutta bazı organlardaki salgılar koyu hale gelir. Koyu hale gelmiş salgılar kanalları tıkar, sekresyon ve salgılar koyulaşır ve bu salgıların içinde istenmeyen bitkiler üreyebilir, buna bağlı olarak da etkilenmiş organlarda bazı şikayetler oluşmaya başlar ve bulgular oluşmaya başlar.

En çok hangi organlar nelerdir?

Kistik fibrozis birçok sistemi tutabilir ve bu sistemlere ait şikayetler ortaya çıkabilir. En çok kayıtlı organ akciğerleri olup, üst ve alt solunum yolları, karaciğer, baraklar, pankreas, ter bezleri ve üreme sistemi hastalıktan etkilenebilir.

Kistik fibrozisin en sık görülen şikayet ve kişilik nedir?

Yeni doğan dönem ilk 2 günde gaita (kaka) çıkartamayan bebekler

Uzamış sarılık

Tedaviye dirençli ya da tekrarlayan mikroplar, hırıltı/hışıltı, akciğer hastalıkları

Tekrarlayan bronşit

Tedaviye dirençli ağır ve zor astım

Kronik balgam çıkartma ve kanlı balgam

Solunum bağı

Kronik ya da tekrarlayan sinüzit

Akciğer grafisi ya da tomografisinde bronşlarda kalınlaşma, bronşiektazi (Bronş genişiliği) ya da atelektazi (Akciğer sönmesi) olanlar

Aşırı dalgalanma ve terin tuzluluğu, öpüldüğünde tuzlu suyun toplanması

Terleme ile sıvı kaybı yaşayanlar

Büyüme geriliği, yeterli kilo alama, kilo alımında azlık ya da duraklama

Vitamin eksiklikleri

Yağlı, koku tekrarlayan ishaller

Kronik kabızlık ve barsak kapasiteleri

Sebebi açıklanamayan kalp enzim oranları, karaciğerde yağlanma ve büyüme, beyin cerrahı ve safra stazı

Diyabet ve kronik pankreatit

Sebebi açıklanamayan ergenlik gecikmesi ve kısırlık (kısırlık)

Yukarıdaki şikayetler ve bulgulara sunulan programların çoğunluğunun yetişkin yaşlarda da olabileceği görülüyor, kistik fibrozis sadece çocukluk çağındaki hastalık diyebilir mi?

Evet, kistik fibrozun doğum belirtisi ve bulgularıyla kendini gösterebilmesi ve sürdürebilmesi şikayetleri olan kişilerin kistik fibrozis açısından incelenmesi gerekir.

Tanısı nasıl konur?

Kistik fibrozis tanımında test ve genetik testler kullanılmaktadır. Hastalıkla uyumlu şikayetler ve bakım olan ürünler kistik fibrozis açısından araştırılmalıdır.

İki kardeşten birinde varsa test yaptırmalı mı?

Kardeşinde kistik fibrozis hastalığı olanlar ve kistik fibrozis tarama testi pozitif bulunanlara da kistik fibrozis araştırmaları yapılmalıdır.

Bebeklere topuktan yapılan tarama testi normal olsa da kistik fibrozis hastalığı ortaya çıkabilir mi?

Tarama programı normal sonuçlansa bile kistik fibrozis görülebilir, bu sayede kapsamlı şikayetler ve harcamalar olan tarama sonuçları normal olsa da da kistik fibrozis açısından araştırılmalıdır.

Ter testi nasıl yapılır?

Ter testinde kola terlemeyi sağlayan saat şeklinde küçük bir cihaz takılır ve burada tutulur, başka bir alete aktarılarak terde klor düzeyine bakılır. İşlem can yakmayan ya da devamında ilave bir sorun yazdırmanın bir test olup olmadığı ortalama 30-45 dakika sürmektedir. Devamında hastalığın sonucu yorumlanarak veriliyor.

Testin klor düzeyi ne olmalı?

Ter testinde terde klor seviyesi 60 mEq/l üzerinde ise ter testi pozitif olarak ortaya çıkar. 30-59 arası sonuçlar ara değer, 29 ve altı ise normal olarak sonuçlanmaktadır. Ter testinin yanında tanı genetikte sıklıkla kullanılan ve ortak yedek testlerdir.

Tedavi süreci neler yapılmalı?

Hastalıkta tedavi, organa yönelik tedavi olarak sınıflandırılmıştır. Solunum sistemindeki balgam ve sekresyonların temizlenmesine yönelik göğüs fizyoterapileri, üreyen mikroorganizmalara yönelik ilaç tedavileri, balgamların eritilmesine ve koyu sekresyonların seyreltilmesine yönelik hava yolu ile verilen sistemler kullanılabilir. Hastaların büyüme ve tartı alımlarına yönelik tedaviler, eksik enzim ve vitaminlerin yerine konması, yüksek kalorili mama takviyeleri, eksik tuzların yerine konması gibi tedaviler uygulanır. Son yıllarda ortaya çıkan ve oranlara göre oranlara göre uygulanan “Modülatör” tedavileri oldukça yüz güldürücü sonuçlar doğurmuş ve hastaların klinik şikayetleri ve solunum şarjlarında karakteristik iyileşme bakımına olanak sağlamaktadır.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 4 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 4 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 4 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele