Kış güneşine aldanmayın. Hastalık saçıyor. Uzmanı uyarılarını sıraladı

Kış güneşine aldanmayın. Hastalık saçıyor. Uzmanı uyarılarını sıraladı

Dr. Yılmaz, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinden sapmasının insan sağlığına zarar verdiğini ve hastalıklara davetiye çıkardığını belirtti.

Dr. Yılmaz, insanların ‘yalancı bahar’ olarak adlandırılan sıcak günlerde dikkatli olmalarını, mevsime uygun kıyafetler giymelerini tavsiye etti.

“KIŞ GÜNEŞİ SİZİ KANDIRMASIN”

Uzm. Dr. Yılmaz, hava durumunun sık sık değişmesinin vücudun ısı ayarını bozduğunu söyleyerek, “Bu da bağışıklık sistemini zayıflatır ve hastalıklara neden olur. Bu yüzden, dışarı çıkarken mevsime uygun giyinmeli, uyku ve beslenmeye özen göstermeli, hasta insanlardan uzak durmalı, kapalı yerleri havalandırmalı ve ellerimizi su ve sabunla temiz tutmalıyız” dedi.

Kış aylarında sağlıklı kalmak için bazı önlemler almak gerektiğini vurgulayan Uzm. Dr. Huri Özkan Yılmaz, kış hastalıklarından korunmak için şunlara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi:

Ellerinizi sık sık yıkayın: Ellerinizi sık sık yıkamak, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmanın en iyi yoludur.

Aşı yaptırın: Grip ve zatürre gibi hastalıklardan korunmak için aşı yaptırmak, bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve hastalıklara karşı direnç kazandırır.

Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirin: Sağlıklı beslenme, yeterli uyku, egzersiz yapma gibi alışkanlıklar bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir ve hastalıklardan korunmanıza yardımcı olur.

Hijyen kurallarına uyun: Ellerinizle yüzünüze, gözlerinize ve ağzınıza dokunmayın. Toplu taşıma araçlarına, kalabalık yerlere giderken el hijyenine dikkat edin.

Doğru kıyafet seçin: Soğuk havalarda vücudunuzu sıcak tutacak kıyafetler giyin. Başınızı, ellerinizi ve ayaklarınızı üşütmemeye çalışın.

Yeterli su için: Kış aylarında da vücudunuzun su ihtiyacını karşılamak önemlidir. Susuz kalmak bağışıklık sisteminizi zayıflatır ve hastalıklara yakalanmanızı kolaylaştırır.

Kalabalık yerlerden kaçının: Grip gibi hastalıklar kalabalık yerlerde daha kolay yayılır. Mümkünse kalabalık yerlere gitmeyin veya maske kullanarak kendinizi koruyun.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 2 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 2 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 2 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele