Kırışıklıklarla ilgili dikkat çekici araştırma

Kırışıklıklarla ilgili dikkat çekici araştırma

Almanya’daki Berlin Humboldt Üniversitesi, kırışıkları olan kişilerin daha az hoş bulunduğunu ve güvenilmez olarak değerlendirildiğini buldu.

Araştırma için yüzlerinde çizgi olan ve olmayan avatarların derecelendirmeleri istenen 353 katılımcıyla çalışıldı.

Katılımcılar, her bir kişinin ne kadar çekici, sıcak, hoş, güvenilir, ahlaklı ve dengeli göründüğünü değerlendirdi. Ayrıca her yüzün mutluluk, öfke, üzüntü, korku, tiksinti ve şaşkınlık ifade etme derecesini derecelendirmeleri de istendi.

Acta Psychologica dergisinde yayınlanan analiz, kırışık yüzlerin daha az çekici, hoş ve güvenilir olarak değerlendirildiğini ortaya çıkardı.

Etkiler kadın yüzlerinde daha belirgindi ve sonuçlar, katılımcıların yaş aralığı olan 18 ila 68 arasında aynı kaldı.

Araştırmacılar, “Bu bulgular, yaşlı insanların genellikle yüzlerindeki kırışıklıklar ve bunlarla ilişkili çekicilik ve duygusallık yargıları dışında başka hiçbir nedenden dolayı daha az hoş olarak algılandıklarını gösteriyor. İlk izlenimleri düzeltmenin zor olduğu göz önüne alındığında, bunun kalıcı etkileri olabilir.”

“Kırışıklıkların olumsuz etkileri, güzellik endüstrisinin pürüzsüz alınlara ve sıkı çene hatlarına yönelik kolektif talebi karşılama misyonunun lehine konuşabilir.” dedi.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 3 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 3 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 3 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele