Kırık kalp sendromu nedir

Kırık kalp sendromu nedir

Kırık kalp ameliyatı, ağır duygusal veya fiziksel travma sonucu kalbin sol bir bölümünde geçici bir fonksiyonun bozulmasına neden olur. Bu durum kalp krizi belirtileriyle kendini gösterebilir ve düşüşler olabilir.

Uzm. Mehmet Burak Özen, bu ülkenin en çok yakınını kaybedenlerin hayatını kaybettiğini ve kalp krizi riskinin arttığını söyledi. Özen, kırık kalp sendromu tanısı konulan bir hastanın bir ay içinde beş yakınını kaybettiğini ve kalbinin uç kısmında balonlaşma olduğunu anlattı.

Özen, bu hastaların acil olarak anjiyografiye alındığını ve yoğun bakımda takip edildiğini belirtti. Özen, kırık kalp ameliyatının atlatılmasıyla kalbin toparlanabildiğini ancak hastaların yoğun stres ve üzüntüye bağlı olarak göğüs ağrısı ve nefes darlığı yaşamaları durumunda zaman kaybından acil başvuruları olduğunu vurguladı. Özen, bu nörolojik kalp grafikleri, kan sonuçları ve kalpteki troponin değerlerinin sınıflandırılmasının önemli olduğunu ifade etti.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 3 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 3 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 3 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele