Kilo vermek isteyenler dikkat: ‘Sabahları kahvaltıyı atlayanlar daha çok kilo alıyor’

Kilo vermek isteyenler dikkat: ‘Sabahları kahvaltıyı atlayanlar daha çok kilo alıyor’

Uzman Diyetisyen Sevgi Yavuz, kahvaltının döngüsünün önemini ve hangi miktarın alınmasının sağlıklı olduğu hakkında bilgi verdiğini belirtti.

ERKEN SAATTE YAPILAN KAHVALTI BİLİŞSEL PERFORMANSI ARTIRIYOR

Yapılan sağlık araştırmalarının sabahın erken saatlerinde yapılan kahvaltının teorik performansını olumlu şekilde desteklediğini vurgulayan Uzm. Dyt. Sevgi Yavuz, bu etkilerin özellikle 18 yaşında olduğunu ve görev odaklı davranışların belirgin şekilde değiştiğini söyledi.

KAHVALTIYA ÖNEM VERENİN VÜCUT KİTLE ENDEKSİ DAHA DÜŞÜK

Uzm. Dyt. Yavuz, “ABD’de 50 bin kişinin sağlık açısından araştırdığı bir araştırmada, kahvaltıyı günün en önemli öğünü olarak değerlendirip uygulayan insanların vücut-kütle indekslerinin, beslenme veya akşam yemeğine önem veren kişinininden daha düşük olduğu görüldü. Yapılan bir diğer araştırmada ise sabah kahvaltısını yaptı. Araştırmacılar bunu, kahvaltının doygunluk hissini artırmasına, günlük kalori alımını azaltmasına, sürdürülebilir lifli besinler sayesinde diyet kalitemizi artırmasına ve daha sonraki beslenmeler açısından insülin hassasiyetini geliştirerek diyabetin zararını azaltmasına bağlamıştır”.

DENGELİ VE DOYURUCU OLMALI

Kahvaltının sağlık üzerindeki olumlu etkilerinin sadece metabolizma ve enerji alımı ile sınırlı olmadığını dile getiren Uzm. Dyt. Yavuz, “Birçok araştırma, düzenli kahvaltı yapanların kilo kontrolü konusunda daha başarılı olduğunu ve gün içinde daha ve dengeli besin tercihleri ​​gösteriyor. Vücudumuz gece boyunca büyüme ve sağlıklı onarım amacıyla bol miktarda enerji harcar. Dengeli bir kahvaltı ile enerjinin yanı sıra protein ve kalsiyum seviyemizi 2020 yılında Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism dergisinde yayınlanan bir araştırmada düzenli ve besleyici bir kahvaltı yiyen zengin menülü bir akşam yemeği yiyenlere göre neredeyse 2 kat daha fazla kalori yaktığını ortaya koydu” dedi.

KAHVALTI İÇİN EN SAĞLIKLI SAAT 08.11

Her insanın biyolojik saatinin farklı gelişiminin unutulmaması gerektiğini söyleyen Uzm. Dyt. Yavuz, “Kimi insanları kahvaltı yaparken keyif alırken, bazı daha geç yiyecekleri tercih edebilir. Önemli olan, kahvaltıyı atlamamak ve gün içinde sağlıklı beslenmeye dikkat etmektir. Kahvaltı için en sağlıklı saat, bireyin günlük sabah rutinlerine, yaşam tarzına ve metabolizma hızına bağlı olarak ayarlanabilir. Ancak genel olarak sabah saatlerinde kahvaltı yapmak, metabolizmayı kolaylaştırmak, gün boyunca enerjinin artması ve zihinsel performansın arttırılması İspanya’nın Murcia Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı bir çalışma, kahvaltının Türkiye saati ile 08:11’de tüketilmesinin en etkili olduğu belirlendi. Öğle yemeği için en uygun zaman 13:30 ile 14:00 arasında, akşam yemeği için ise 18:00 veya 18:30’da bulunur.Bazı insanlar daha geç saatlerde uyanma eğilimindedir.Bu gibi beslenme kahvaltısının uyandıktan sonraki ilk saat içinde yapılması tavsiye edilir. Bunu yaparak, hormonları düzenleyebilir ve daha uzun süre tok hissetmemizi sağlayabiliriz” şeklinde konuştu.

GÜNÜN İLK ÖĞÜNÜ OLMALI

Doğru kahvaltının günün hangi saatlerinde yapılabileceğine değinen Uzm. Dyt. Yavuz, şu bilgileri paylaştı:

“Sabah erken saatler: günün sabah saatleri, kişinin uykudan uyanıp enerjiye ihtiyaç duyduğu birdir. Metabolizmanın sabahları daha hızlı bir şekilde harcandığı düşünülür.

Uyandıktan sonra ilk iki saat: Uyandıktan sonra ilk iki saat içinde kahvaltı yapmak, metabolizmanın aktifleşmesine yardımcı olabilir. Bu süre boyunca sürekli bakım, gün boyunca ihtiyaç duyduğu performansı sağlamak için hazırlık yapar.

Açlık hissi başlar: Açlık hissi başlar kahvaltı yapmak, aşırı yeme riski vardır. Sabahları sağlıklı bir kahvaltı ile güne başlarken, gün boyunca dengeli bir enerji seviyesi sağlar.

Günün ilk öğünü olarak: Kahvaltı, gün içinde alınan ilk öğündür ve gerekli besinleri sağlamak adına önemlidir. Sabah kahvaltısı, zihinsel ve fiziksel performansı destekleyebilir.”

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 3 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 3 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 3 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele