Kas ağrılarınıza iyi gelecek bazı besinler…

Kas ağrılarınıza iyi gelecek bazı besinler…

Magnezyum bakımından zengin olan kuruyemişler, sebzeler, baklagiller, kepekli tahıllar ve bitter çikolata gibi besinler hem fiziksel hem de ruhsal sağlığınız için faydalı bir mineraldir.

Magnezyum yorgunluğu azaltır, depresyon ve kan şekeri yüksekliği riskini düşürür. Ayrıca iltihaplanmayı önler ve baş ağrısı ve adet ağrısı gibi durumlarda size destek olur.

Magnezyumun günlük olarak yeterli miktarda alınması çok önemlidir.

Magnezyum eksikliği yorgunluk, sinirlilik, depresyon, kasılma ve kas zayıflığı gibi sorunlara yol açar.

Peki, magnezyum vücudumuzda nasıl çalışır?

İşte cevabı:

MAGNEZYUMUN FAYDALARI

Magnezyum vücudumuzda bol miktarda bulunan bir maddedir ve toplam magnezyumun %60’ı kemik ve kaslarda bulunur. Sağlıklı bir beslenme ile alınması gereken günlük magnezyum miktarı, vücut ağırlığının her kg’ı için yaklaşık 5-6 mg’dır. Hamile kadınlar için bu miktar 10 mg’a, çocuklar için ise 15 mg’a çıkar. Örneğin, 20 yaşında 60 kg bir kadının günlük magnezyum ihtiyacı 300-360 mg’dır.

MAGNEZYUM ZENGİNİ BESİNLER

Günde 200 ila 500 mg arası magnezyum almanız gerekir.

İşte magnezyum açısından en zengin besinler:

Darı

Ceviz

Mısır

Buğday kepeği

Bitter çikolata

Badem

Kaju

Kuru fasulye

Pazı

Ispanak

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 5 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 5 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 5 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele