Karaciğeri en hızlı temizleyen 6 altın öneri! Beslenme ve Diyet Uzmanı açıkladı…

Karaciğeri en hızlı temizleyen 6 altın öneri! Beslenme ve Diyet Uzmanı açıkladı…

Vücudun ana detoks organı olan karaciğerin vücuttaki görevleri hayati öneme sahip. fakat karaciğerin düzgün çalışması ise bizlere bağlı. Nasıl mı? Beslenme ve Diyet Uzmanı Hande Selin Ok, karaciğeri toksik maddelerden arındırmak için yapılabilecekleri sıraladı. İşte, karaciğeri temizlemenin 6 müthiş yolu!

KARACİĞERİ EN HIZLI NE TEMİZLER?

Karaciğer sağlığına ilişkin açıklamalardan bulunan Beslenme ve Diyet Uzmanı Hande Selin Ok, “Rafine şeker ve trans yağ içeren hazır gıdaları hayatınızdan çıkararak ve menülerinizde; soğan, sarımsak, enginar, domates, brokoli, zencefil, zerdeçal, roka ve balık gibi besinlere yer vererek bu detoksu başlatabilirsiniz” dedi.

Karaciğerin sağlıklı bir şekilde çalışmasının oldukça mühim olduğunu dile getiren Ok, vücudumuza giren her türlü besinin, ilaçtan toksik veya toksik olmayan maddelere kadar karaciğerden geçtiğini belirtti. Vücudun ihtiyacı olan pek çok hormonun düzenli çalışmasını sağlayan karaciğerin en önemli görevlerinden biri kan ile besinleri birbirinden ayırmak.

KARACİĞERİN GÖREVLERİ

Beslenme ve Diyet Uzmanı Hande Selin Ok, karaciğerin önemini belirtmek için açıklamalarda bulundu:

“Protein, karbonhidrat, yağ, vitaminler ve ilaçların vücutta işlem görmesine yardımcı olması ve kanın pıhtılaşmasında rol oynaması da karaciğerin görevleri arasındadır. Karaciğerimiz, vücuda giren toksik maddeleri emip bunların atılmasını da sağlarken, depolama görevini de yapar. Böylesine önemli görevleri olan, hayati organlarımızın başında gelen karaciğerimize de gözümüz gibi bakmamız gerekir. Karaciğerimizin saat gibi çalışması genel sağlığımız için çok önemlidir; ancak karaciğerimizi onun için riskli yiyecek, içeceklerle yorabiliriz, hasarlandırabiliriz. Karaciğerimiz nasıl vücudumuzu arındırıyorsa, karaciğerimizin de detoksa yani bir temizlenmeye ihtiyacı vardır.”

KARACİĞERİ TEMİZLEMENİN 6 ALTIN YOLU!

Karaciğerin temiz ve sağlıklı olup olmadığını anlamak için karaciğer fonksiyon testleri ile enzim değerlerine bakılması gerektiğini belirten uzman, karaciğer detoksu için 6 altın öneri ile geldi:

  • Rafine şeker ve trans yağ içeren hazır gıdaları hayatınızdan çıkarın.
  • Lahana, karnabahar, roka, maydanoz, kale, tere, ıspanak, havuç¸ gibi sebzelerin suyunu sıkarak (posaları ile beraber) tüketin. Zeytinyağı ile yapılmış sebze yemekleri, balık, salata, kuru baklagiller, turp, lahana, karalahana, brüksel lahanası, karnabahar, brokoli, roka, tere, kırmızı pancar, havuç, sarımsak karaciğer dostu besinlerdir.
  • Günlük ihtiyacınıza uygun bol miktarda su tüketin.
  • Soğan, sarımsak, enginar, domates, brokoli, zencefil, zerdeçal, roka ve balık gibi besinlere beslenmenizde muhakkak yer verin.
  • Deve dikeni karaciğerde biriken toksik maddeleri temizleme de yardımcıdır. Deve dikeni bitkisi, özellikle çay olarak daha sık kullanılır. 1 bardak kaynamış suya 1 tatlı kaşığı deve dikeni ekleyip süzerek içebilirsiniz veya içeren preparatları tüketebilirsiniz.
  • Omega-3, Selenyum, Glutatyon, C vitamini, E vitamini içeren antioksidan içerikli yiyecekler karaciğere faydalıdır ve bunlardan tüketmeye özen gösterin.
Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 4 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 4 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 4 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele