Kanser olmamak için uyuyun

Kanser olmamak için uyuyun

Uyku uzmanı Prof. Dr. Levent Öztürk: “Uyku ihtiyacımız ne kadar ise o kadar uyumalıyız. Bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak kanserden korunmada çok önemlidir.” dedi.
Prof. Dr. Levent Öztürk, düzenli ve sağlıklı uykunun bağışıklık sistemini destekleyerek kansere karşı kalkan olduğunu açıkladı.
Uyku uzmanı Prof. Dr. Öztürk, , ölümcül hastalıkların en başında gelen kanser hakkında bilinçlenmek için önemli bir gün olduğunu belirtti. Uyku sağlığının kanser riskini azaltmada etkili bir faktör olduğunu söyleyen Öztürk, kanser hastalarının tedavi sürecinde sağlıklı uykunun da tedavinin olumlu geçmesine yardımcı olduğunu ifade etti.
Düzenli ve sağlıklı uykunun güçlü bir bağışıklık sistemi için şart olduğunu vurgulayan Öztürk, şunları ekledi:
“Bağışıklık sistemimizi güçlü kılmak için uykudan vazgeçmemek lazım. Her zaman söylediğimiz gibi uykunun alternatifi yoktur. Uyku ihtiyacımız ne kadar ise o kadar uyumalıyız. Bağışıklık sistemimizi güçlü kılmak kanserden korunmada da çok önemlidir. Bağışıklık sistemimiz güçlü ise kansere karşı da en iyi savunmayı yapmış oluruz.”

DOĞAL KATİL HÜCRELER

Öztürk, uykusuzluk çekenlerde bağışıklık sisteminin zayıfladığını bunun sonucunda vücudun kanserli hücrelere karşı direncinin azaldığına dikkat çekti. Herkesin uyku ihtiyacını karşılaması gerektiğini anlatan Öztürk, “Vücudumuzda doğal katil hücreler diye adlandırdığımız, kansere yatkın hücreleri tespit edip onları yok eden hücreler vardır. Uykusuzluk bu hücrelerin çalışmalarını ve verimliliklerini düşürüyor. Böylece kansere ortam hazırlıyor.” Şeklinde konuştu.
Öztürk, son yapılan araştırmaların, erken yatan ve erken kalkan kişilerde mide, kolon ve pankreas gibi sindirim sistemi kanserlerine yakalanma riskinin azaldığını gösterdiğini de hatırlattı.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 2 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 2 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 2 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele