Kahramanmaraş’ta deprem sonrası sağlık hizmetlerinde çöküş meydana geldi: Fay hattında hastane

Kahramanmaraş’ta deprem sonrası sağlık hizmetlerinde çöküş meydana geldi: Fay hattında hastane

6 Şubat depremlerinin merkezinde olan Kahramanmaraş’ta yaşanan depremin yarattığı ağır yıkımın sonuçları sürüyor. Deprem felaketinin ardından bir yıl yaşananlara rağmen sağlık hizmetlerinde krizler devam ediyor. Kahramanmaraş’ın depremlerinden sonra sağlık sisteminin çöktüğünü vurgulayan Kahramanmaraş Tabip Odası Başkanı Lütfi Tiyekli, deprem öncesi de Kahramanmaraş’ta yatak eksiği olduğu söyleniyordu. Deprem anında sağlık hizmetleri oldu” dedi.  

Bu durumun ana nedeninin, 600 yataklı Necip Fazıl Şehir Hastanesi’nin ana binasının devre dışı bırakılmasına dikkat çeken Tiyekli, “Hastanenin 140 yataklı Yörük Selim Ek Binası ve kadın doğum ve çocuk hastanesi kaldı. İkinci deprem sonrasında Yörük Selim’in evi da terk edilince sadece kadın doğumunda kaldı” diye konuştu.

‘PLAN YETERSİZ’

Tiyekli, ilde yapılması planlanan hastaneleri şöyle anlattı: “Şehrin hastanesinde kaldı; Otogar bölümünde yapılacak olan bir ağır çelik rekonstrüksiyon binası, şehir hastanesinin buraya geldiği 200 yataklı rekonstrüksiyon binası ve şu an Necip Fazıl’ın yanında çocuk hastanesi olarak bilinen binanın genel dönüştürüleceği dönüştürülecek. Bizce bu planlama yeterli değil.”

‘YOĞUN BAKIM YOK’

Depremlerle ortaya çıkan sonuçların sürdüğünün çizen Tiyekli, “Hala koruyucu cerrahide sıkıntı var. Çünkü yoğun bakım sağlanamadı. Ama şu an için en büyük sorun sağlık çalışanlarının bu binalara güvenmemesi” ifadesini kullandı. Şehir hastanesinin yaşadığının, tam fay hattına kadar uzanannu yapan Tiyekli, “Şehrin kuzeybatı tarafı depremi 1 hissettisa, orası 4 hissetti. Kahramanmaraş’ın çevresinde olan bir depremi de o binada çok hissediyor ve tahliye ediliyor” diye konuştu.

Kahramanmaraş’ta depremden sonra kullanma suyunda ciddi sıkıntı yaşandığını da söyleyen Tiyekli, “Şu an Kahramanmaraş Ovası’ndan derin su kuyularıyla şehre su gidiyor. Ama bu kuyuların olduğu bölgede molozlar döküldü. Bu molozlar bilinen yağmurla taban suyuna sızarak kirlenme ihtimali var. En büyük korkumuz da bu. Kahramanmaraş’a bir an önce temiz, kaliteli bir şekilde yaşatılması için kullanıldı.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 4 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 4 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 4 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele