Kadınlar İlişki Bağımlısı, Erkekler Seks Bağımlısı Mı?

Kadınlar İlişki Bağımlısı, Erkekler Seks Bağımlısı Mı?

İlişkilerde bağımlılık konusunda merak edilenler! Uzmanlar, kadınların ilişki bağımlısı mı, erkeklerin mi daha çok seks bağımlısı olduğunu açıklıyor. İlişkide idealize etmekten bağımlılığa, detaylar haberimizde!

Kadınlar ilişki bağımlısı mı, yoksa erkekler mi daha çok seks bağımlısı? Uzmanlara göre, ilişkide karşı tarafı fazla idealize etmek patolojik bir duruma yol açabilir. İlişkilerde bağımlılığın belirtileri ve cinsiyetler arasındaki farklar üzerine Uzman Klinik Psikolog Çağrı Akyol Çevirir, önemli açıklamalarda bulundu.

İdealize Etmekten Bağımlılığa: İlişkideki Tehlikeler

Her bağımlılıkta olduğu gibi ilişki bağımlılığında da duygusal bir yatırım söz konusu. Uzmanlar, bu yatırımın aşırı olması durumunda hayat kalitesinde bozulmalar yaşanabileceğine dikkat çekiyorlar. Kişi, karşı tarafı fazla idealize ettiğinde, bu durum patolojik hale gelebilir ve kendi varlığını karşı taraf üzerinden sürdürme eğilimine girer.

Tehditkâr Algılar ve Bağımlılık

Uzmanlar, “O yoksa ben yaşayamam, onun olmadığı noktada aslında ben yokum” gibi tehditkâr algıların ilişki bağımlılığının belirtileri olabileceğini ifade ediyorlar. Kişi, karşı tarafa aşırı yatırım yaptığında, kendi varlığını karşı tarafın varlığına bağlı hale getiriyor ve bu durum patolojik boyutlara ulaşabiliyor.

Cinsiyetler Arasındaki Farklar

Yapılan araştırmalara göre, erkeklerde daha çok alkol, kumar ve seks bağımlılığı görülüyor. Kadınlarda ise daha çok yeme bağımlılığı ve ilişki bağımlılığı öne çıkıyor. Bu farklılıkların altında yatan nedenler üzerine araştırmalar devam ediyor.

Tedavi ve Destek

Uzmanlar, ilişki bağımlılığı konusunda tedaviye başvurmanın önemine vurgu yapıyorlar. Psikoterapi desteği almak, ilişkideki dinamikleri anlamak ve sağlıklı sınırlar çizmek için büyük önem taşıyor. İlaç tedavisi de gerektiğinde kullanılabiliyor, ancak önemli olanın bu durumun bir hastalık boyutunda olup olmadığını belirlemek. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 2 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 2 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 2 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele