Kadınlar erkeklere göre egzersizden iki kat daha fazla fayda sağlıyor

Kadınlar erkeklere göre egzersizden iki kat daha fazla fayda sağlıyor

ABD’de yapılan araştırmaya, yirmi yıl boyunca takip edilen, yaşları 27 ile 61 arasında değişen 412 bin yetişkin katıldı. Her iki cinsiyetin de egzersiz yaparak erken ölüm riskini büyük ölçüde azaltabileceği, ancak kadınların “her dakikayla daha fazlasını elde ettiği” ortaya çıktı.

Koşu, bisiklete binme ve kuvvet antrenmanı da dahil olmak üzere gözlemlenen her türlü aktivitenin, erkeklerden daha az çaba harcasalar bile kadınların uzun vadede sağlığına daha fazla katkı sağladığı görüldü.

Düzenli egzersiz yapan kadınların, egzersiz yapmayanlara kıyasla çalışma süresi boyunca ölümcül kalp krizi veya felç geçirme olasılığı yüzde 36 daha azdı. Ancak erkekler arasında egzersiz yapanlarla yapmayanlar arasındaki risk farkı sadece yüzde 14’tü.

Ayrıca egzersiz, erkeklerde ölüm riskinde yüzde 15’lik bir azalmaya kıyasla kadınlarda herhangi bir nedene bağlı erken ölüm riskini yüzde 24 oranında azalttı.

ÖLÜM RİSKİ DE DAHA DÜŞÜK

Amerikan Kardiyoloji Koleji Dergisi’nde yayınlanan çalışmaya göre örneğin, ölüm riskini yüzde 18 azaltmak için erkeklerin haftada beş saat tempolu yürüyüş veya yüzme gibi orta düzeyde aerobik egzersizi tamamlaması gerekirken, kadınların yalnızca 2,5 saat yapması gerekecek. Koşu veya spin dersleri gibi yoğun egzersizler için, erkeklerin haftada 110 dakikaya ihtiyaç duyduğuna kıyasla, ölüm riskini yüzde 19 azaltmak için kadınların haftada 57 dakika yapması gerekiyor.

Haftada bir kez kuvvet antrenmanı yapan kadınlarda ölümcül kalp krizi ve felç riski yüzde 30 azalırken, erkeklerde bu oran yüzde 11 oldu.

CİNSİYET FARKLILIĞI

Araştırmacılar bulguların kısmen anatomi ve fizyolojideki cinsiyet farklılıklarıyla açıklandığına inanıyor. Erkeklerin kalpleri ve ciğerleri daha büyük ve kas kütlesi daha yüksektir; bu da güç ve güç kullanarak yapılan egzersizin onlara daha doğal geldiği anlamına gelir. Bu nedenle, solunum ve kardiyovasküler sistemleri de dahil olmak üzere kadınların vücutlarının aynı hareketi gerçekleştirmek için daha fazla uyum sağlaması gerekebilir, böylece egzersizden daha fazla sağlık getirisi elde edebilirler.

Çalışmada yer alan Dr. Susan Cheng, “Bu çalışmanın herkesin, özellikle de kadınların, egzersizden muazzam faydalar elde etmeye hazır olduklarını anlamalarına yardımcı olacağını umuyoruz.” dedi.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 5 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 5 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 5 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele