İstanbul İl Sağlık Müdürü Memişoğlu: İstanbul depremine hazırlık içindeyiz

İstanbul İl Sağlık Müdürü Memişoğlu: İstanbul depremine hazırlık içindeyiz
İHA

Kahramanmaraş merkezli olarak 6 Şubat’ta yaşanan 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde depremler çok sayıda ilimizde yaşanıyor.

Depremler nedeniyle pek çok kişi hayatını kaybederken, binlerce ev yıkıldı.

Enkaz altında yaralı olarak kurtarılanların nakli Cumhurbaşkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Sağlık Bakanlığı uzaktaki uçak ve helikopterlerle durduruldu.

Yaklaşık 2 bin 200 depremzedeye tedavi verilen Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde bu süreçte 3 bin 208 ameliyat gerçekleşti.

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu da Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Koordinatör Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Yiyit ile depremlerin 1’inci yıl dönümünde tedavileri süren depremzedeleri sırasında ziyaret etti.

Sağlık çalışanlarına teşekkür ederiz

Sağlık çalışanlarının depremler sürecinde büyük özveriyle hem sahada hem de hastanelerde iyileştirme sağladığını belirten Memişoğlu, İstanbul’da izolatörlü hastanelerin büyük önem taşıdığını ve birçok yerde sağlık üslerinin yapımının devam edebileceği sözlerine sözlerine ekledi.

“Tedbir önemli, biz İstanbul için çalışmaya çalışıyoruz”

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, “1 sene önceki büyük bir acıyı yaşadık. Bütün vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Allah’ın mekanını cennetlesin. Tabii bu acıları yaşamak istemiyoruz, onun için hazırlıklı olmaya çalışıyoruz. O zaman İstanbul olarak bütün desteğimizi hem insan gücümüz hem de malzememiz ve hastanelerimizle hazırlıklarımızla uygulamalara başladık. Allah bir daha milletimize böyle acıları göstermesin. Esas tedbir önemli, biz İstanbul için onları çalışmaya çalışıyoruz. Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi gibi izolatörlü, depremde yıkılmayacak, hizmet kesintisiz 24 saat yapabilecek hastanelerimiz var.

Daha da iyilerini yapıyoruz. İnşallah bir daha böyleciler yaşamayacağız. İstanbul depremine hastane afet planlarımızla, ildeki bütün ekiplerimizle hazırlıklarımız içerisindeyiz. Çünkü İstanbul çok büyük bir yer. Özellikle ilk 48 saatimizi iyi yönetmemiz için büyük bir afet planımız var. AFAD, Sağlık Bakanlığımız ile ortaklaşa yapıyoruz ama doğal depremden sonra bazı revizyonlara ihtiyaç duyuldu.

Geri bildirimlerimiz, ekiplerimizin gözlemleri oldu. Onlarla ilgili değişiklikler yapıyorlar. Bu sene özellikle sağlıkla ilgili birçok tatbikatı, birçok öğretici insanlarımıza öğreteceğiz. Bazı şeylerin otomatik olması gerekiyor. Depremin sıfırlanmasının anından itibaren herkes, çalışanlar, görevliler, toplumun da ne bilgilerini otomatik olarak bilmesi, saklanması gerekiyor. Biz ilk sıfırlamanıncı anında ne kaybediyor, onu geliştirmeye çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

“İstanbul depremine hazır kalmaya çalışıyoruz”

Muhtemel İstanbul depremine yönelik hazırlıklara ilişkin konuşan Prof. Dr. Memişoğlu, Megakent’in sağlık altyapısını ileriye taşımak adına birçok çalışmanın yapıldığını ve yapılmaya devam edeceğini aktararak, “İstanbul’da özellikle doğu-batı aksında bizim deprem izolatörlü hastanelerimiz var. Bunları merkez kabul edip, eczanesiyle, aile hekimliğiyle, ilaç depolarıyla, özel, vakıf hastaneleri hepsiyle beraber entegrasyonu sağlayıp hangi bölgeden, Anadolu’dan İstanbul depreminde hangi hastaneye hangi ekiplerin geleceğini şimdiden planlamış durumdayız. Bunların eğitimi ve öğretisiyle uğraşacağız, ki ilk anda insanlar buraya yardıma gelsin. Şunu da söyleyeyim; insanların sürekli depremle ilgili korku yaşamalarını istemiyoruz, sadece tedbirle yaşamalarını istiyoruz.

Deprem maalesef ülkemizin gerçeği. Bunun hem önlemini alıp hem de bu Çam ve Sakura Şehir Hastanesi gibi hastaneler, kurumlar kurarak depremde can kaybını minimize etmeye çalışıyoruz. Gerçekten büyük bir acı, büyük bir deprem, asrın depremleri. Bu depremde gerçekten bütün toplumun, kurumların, başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere herkesin inanılmaz özveriyle birleştiğini gördüm. Bize birlik lazım. Biz de elimizden geldiğince sağlıkçılar olarak İstanbul depremine hazır olmaya çalışıyoruz.” dedi.

“Nasıl hareket edeceğimizi planladık”

İstanbul’da yapımı devam eden hastanelerle ilgili bilgi veren Prof. Dr. Memişoğlu, “Şu anda Bağcılar’da 300 yataklı bir çocuk hastanesi yapıyoruz ek blok olarak, Esenyurt’ta yapıyoruz, Sancaktepe Şehir Hastanesi’ne başladık. Orası dünyanın en büyük hastanelerinden, sağlık komplekslerinden birisi olacak. Beykoz, Silivri’de her türlü hastane yatırımlarımıza devam edeceğiz, eski hastanelerimizi de yenileyeceğiz. Sağlıkta hizmet durmaz.

Biz şu anda deprem aşamasında ne yapacağımızı, nasıl hareket edeceğimizi planlamış ve uygulamayı insanlara öğretmiş durumdayız. Zaten Hatay, Kahramanmaraş depreminde ilk reaksiyonu veren İstanbul oldu. Saat daha 05.30’da o zamanki vali, şimdiki İçişleri Bakanımızla beraber bütün ekiplerimizi, malzemelerimizi ilk 24 saatte deprem bölgesine ulaştırmaya çalıştık ve ulaştırdık da.

Anadolu’ya büyük bir destek verdik. Binlerce hastamız buraya geldi, onları burada tedavi etmeye çalışıyoruz, halen daha yatanlarımız var. Bizim İstanbul depremine hazırlığımız çerçevesinde de bir avantajı kullandık ve bunu hep beraber başardık. Mümkün olduğu kadar da hem fiziki yapılarımızı hem insan gücümüzü muhtemel İstanbul depremine hazır halde tutmaya çalışıyoruz.

Şu anda yaralılarımızın çoğu fizik tedavi, düzenliyor, ortez, protez kaydediyor. Çok az hastamız var, hastalarımızı evlerinde de takip ettik, her zaman emrindeyiz. Allah bir daha böyle bir şey gösteriyor, yaralı olan hastalarımıza şifa diliyorum. İstanbul’da 17 kişi var, 7’si hastanede tedavi altına alınıyor. Takip ettiğiniz hasta sayısı bu. İnşallah hepsini şifa ile taburcu etmek” kullanıldı.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 4 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 4 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 4 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele