İnsülin direnci hakkında merak edilenler

İnsülin direnci hakkında merak edilenler

İnsülin direnci, hücrelerin insülin hormonuna normalden daha az tepki gösterdiği durumu ifade eder. Bu durumda, vücut ürettiği insülini etkili bir şekilde kullanamaz ve kan şekerini düzenleme yeteneği azalır. İnsülin direnci, tip 2 diyabetin gelişimiyle ilişkilidir.

İnsülin direnci birçok faktöre bağlı olarak gelişebilir. Ancak, insülin direncine yatkın olan bazı risk faktörleri şunlar olabilir:

1. Obezite: Özellikle karın bölgesinde biriken yağlar, insülin direncine katkıda bulunabilir.
2. **Fiziksel İnaktivite:** Düzenli egzersiz yapmamak, insülin direnci riskini artırabilir.
3. **Genetik Faktörler:** Ailede tip 2 diyabet veya insülin direnci öyküsü olan bireylerde risk artabilir.
4. **Yaş:** İnsülin direnci genellikle yaşla birlikte artar.
5. **Polikistik Over Sendromu (PCOS):** PCOS’a sahip olan kadınlar insülin direncine daha yatkın olabilirler.
6. **Gebelik Şekeri:** Gebelik sırasında gelişen şeker hastalığı, ilerleyen yaşlarda insülin direnci riskini artırabilir.

İnsülin direnci tedavisi genellikle yaşam tarzı değişiklikleri ve bazen ilaç kullanımını içerir. Sağlıklı bir diyetle düşük glisemik indeksli karbonhidratlar, lifli gıdalar ve sağlıklı yağlar tüketmek, kilo kontrolü sağlamak, düzenli egzersiz yapmak insülin direncini yönetmede yardımcı olabilir.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 2 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 2 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 2 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele