İnfluenza uyarısı: Çocuklarda görülen belirtilere dikkat

İnfluenza uyarısı: Çocuklarda görülen belirtilere dikkat

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Dr. Öğr. Gökmen Üyesi Alpaslan Taşkın, konuşması hakkında önemli bilgiler verdi. Çocuklarda ani başlayan yüksek ve dirençli ateşin, boğaz ağrısının, baş ağrısının, öksürüğün, yaygın kas ve kusur kusurunun, kusma ve ishal gibi görünüp ortaya çıkabildiği vurgulandı.

Dr. Taşkın, influenza virüsünün damlacık yoluyla veya yüzeylere dokunulmasıyla bulaştığını belirtti. Öksürme veya hapşırma durumlarında mendil veya dirsek içine öksürülmesi vurgulandı. Ayrıca tanımlama aşısının kullanılmasıyla tavsiye edilmesinin önemine değindi.

Özellikle küçük çocuklarda dirençli ateş ve halsizlik belirtilerinde influenza şüphesi olduğunu ifade eden Dr. Taşkın, bu durumun zatürreye (pnömoni) yol açabileceği uyarısında bulundu. Grip ile büyümesinden birinin kas iltihabı olduğunu belirtti ve bu durumdaki çocuğun ağrı tıslayabileceğini ifade etti.

Dr. Taşkın, konseptin oldukça dikkat edilmemesi, bulaşma riskinin ilk 5 günde en yüksek seviyede olduğunu vurguladı. Ellerin sık sık yıkanması, öksürürken veya hapşırırken ağzın ve yanmanın bir mendille kapatılması, kullanılan mendillerin hızla atılması, yüksek ateş veya kendini iyi hissetmeme durumlarında evde kalınması ve diğer insanların hızının mümkün olduğunca azaltılmasının sırasında çalıştırılması sağlanır.

 

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 3 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 3 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 3 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele