İçki içip yüzüstü uyudu, kör oldu

İçki içip yüzüstü uyudu, kör oldu

Tayvan’da bir adam, aşırı içki içtiği ve yüzüstü uykuya daldığı bir gecenin ardından sol gözündeki görme yetisini kaybetti. İsmi açıklanmayan 44 yaşındaki hasta, üç gün süren körlük ve sol gözündeki ağrının şiddetlenmesinin ardından Puzi kentinde bir hastanenin acil servisine gitti. İçki içtiği ve uyku ilacı aldığı bir gece şikayetlerin başladığını anlatan hasta, gözüne baskı uygulanacak şekilde uyuya kaldığını dile getirdi.

IŞIĞA TEPKİ VERMEDİ, HAREKET ETMEDİ

Tedavi olmak üzere hastaneye giden adamın sol gözünün ışığa tepki vermediği ve hareket etmediği tespit edildi. Daily Mail’in aktardığına göre, göz kaslarının felç olduğuna kanaat getiren doktorlar adamın ‘oftalmopleji’ yaşadığını belirledi. Doktorlar, göz üzerindeki baskının, gözün şeffaf yüzeyinin hemen altında bulunan subkonjektif kan damarlarının yırtılmasına neden olduğunu kaydetti. 44 yaşındaki hastaya, ‘iskemik optik nöropati (İON)’ ve ‘koroidopati’ teşhisi konuldu. Hastanın sol gözü, yaralanma nedeniyle de dışarıya doğru fırladı.

‘CUMARTESİ GECESİ RETİNOPATİSİ’

Vaka raporunu ‘New England Journal of Medicine’ dergisinde yayınlayan uzmanlar, alkol ve sakinleştirici madde kullanımıyla olan ilişkisi nedeniyle bu durumu ‘cumartesi gecesi retinopatisi’ olarak tanımladı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 2 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 2 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 2 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele