Grip salgınının arttığı şu günlerde evlerin vazgeçilmezi ortaya çıktı. Şifa deposunun faydaları say say bitmiyor

Grip salgınının arttığı şu günlerde evlerin vazgeçilmezi ortaya çıktı. Şifa deposunun faydaları say say bitmiyor

Kekik, kış aylarının mucizevi bitkisi olarak dikkat çekiyor. Bu lezzetli ve sağlıklı baharatı tüketmenin pek çok faydası var. Haberimizde kekikle ilgili merak edilenleri bulabilirsiniz.

Doğal besinler, hem hastalıklardan korunmak hem de sağlık sorunlarına çare bulmak için insanların tercihi oluyor.

Kekik de doğanın bize sunduğu şifalı bitkilerden biri. Kekik, kışın sıkça karşılaştığımız grip gibi hastalıklara karşı vücudumuzu güçlendiriyor. Sıcak suyla demlenerek içildiğinde ise boğazı yumuşatıyor ve öksürüğü kesiyor.

Kekik, aynı zamanda sindirim sisteminin dostu. Mide ve bağırsak sağlığını koruyor, gaz ve şişkinliği önlemeye yardımcı oluyor. Kekik, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde de kan şekerini ve kolesterolü düzenliyor, kalp sağlığını destekliyor.

Kekik, cilt sağlığı için de faydalı. Akne, egzama ve mantar gibi cilt problemlerine karşı etkili. Kekik yağı, cilde masaj yaparak uygulanabilir.

Kekik, yemeklere de lezzet katıyor. Kokusu ve tadıyla salatalara, çorbalara, et ve sebze yemeklerine çok yakışıyor. Kekik, hem damak zevkimize hem de sağlığımıza hitap ediyor.

KEKİK ÇAYI NASIL YAPILIR?

Kekik çayı yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler şunlar:

– 2 tatlı kaşığı taze veya kuru kekik

– 1 bardak kaynar su

– Bal, limon veya tarçın (isteğe bağlı)

Yapılışı:

– Kekiği bir bardağa koyun ve üzerine kaynar su dökün.

– Bardağın ağzını kapatın ve 5 dakika demleyin.

– Süzün ve isterseniz bal, limon veya tarçın ekleyin.

– Afiyet olsun!

KEKİK ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

Kekik çayı, sağlığımız için pek çok fayda sağlıyor. Bunlardan bazıları şunlar:

– Kekik çayı, antioksidan, antiseptik ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Bu sayede vücudu enfeksiyonlara karşı korur ve iltihaplanmayı azaltır.

– Kekik çayı, solunum yolu sağlığını iyileştirir. Boğaz ağrısı, öksürük, soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Nefes almayı kolaylaştırır.

– Kekik çayı, sindirim sistemi sağlığını destekler. Gaz, şişkinlik ve hazımsızlık gibi sorunları giderir. Mide ve bağırsak florasını dengeler.

– Kekik çayı, kan şekerini ve kolesterolü düzenler. Diyabet ve kalp hastalığı riskini azaltır.

– Kekik çayı, cilt sağlığını iyileştirir. Akne, egzama ve mantar enfeksiyonlarını önler. Cilde parlaklık ve canlılık verir.

Benzer Yazılar

Birlik ve Dayanışma Sendikası 10. Yılında 3. Şubesini Açtı

Genel 4 ay önce

Aile hekimliğinin ilk sendikası olarak 2014 yılında kurulan Birlik ve Dayanışma Sendikası, bugün alanının en büyük sendikası olarak yoluna devam ediyor.

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Genel 4 ay önce

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal fonksiyonlarımızı düzenleyen bir bezdir. Vücuda salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Hafızayı çelik gibi yapıyor. Kolesterolü yerle bir yediyor. Giresun’da yetiştiriliyor

Genel 4 ay önce

Doğal ürünler giderek daha fazla tercih edilirken, insanlar şifa veren bitkilere olan meraklarını artırıyorlar. Giresun’da yetişen ve kolesterolü düşürüp hafızayı güçlendirdiği bilinen moringa bitkisinin faydaları göz önünde bulunduruluyor. Moringa …

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele